Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego

W dniu 24 czerwca 2013 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. “Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego”. W warsztatach udział wzięło czternastu uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 2 TA. Warsztaty przeprowadzone zostały na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Szklarskiej Poręby.

Sprawozdanie z przeprowadzenia warsztatów Edukacji Ekologicznej “Środowisko przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego” realizowanych w ramach Szkolnego Programy Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” w I półroczu 2013. Program finansowany przez Powiat Polkowicki.

Celem warsztatu było nabycie umiejętności poruszania się po terenach objętych ochroną, prowadzenie obserwacji przyrody, zapoznanie uczniów z florą, fauną oraz geologią a także walorami turystycznymi tego regionu.

Warsztaty rozpoczęły się od przejazdu do Szklarskiej Poręby gdzie młodzież zwiedzała Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Instytucja ta jest wyposażona w nowoczesne urządzenia multimedialne, dzięki którym w bardzo łatwy i przystępny sposób można zapoznać się z geologią oraz fauną i florą Karkonoszy. Na zakończenie zwiedzania uczestnicy warsztatu obejrzeli jeszcze film edukacyjny o powstaniu Karkonoszy.

Następnie uczniowie zwiedzili najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca Szklarskiej Poręby.

Kolejnym celem wyjazdu był Wodospad Szklarki. Ten ponad 13 metrowy, drugi co do wielkości wodospad Karkonoszy, leży na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Droga do niego wiedzie urokliwym wąwozem wśród przepięknego lasu mieszanego. Droga ta jest dodatkowo uatrakcyjniona biegnącą tam ścieżką dydaktyczną. Niezwykłością tego miejsca, poza samym wodospadem, wąwozem i otaczającymi go lasami, jest z pewnością tworzący się u podnóża wodospadu kocioł eworsyjny.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń, Ireneusz Podolski.