Staż zawodowy w Sewilli w ramach projektu ERASMUS+

LOGO POWER

Praktyki zagraniczne szansą na dobrą pracę. Właśnie mijają dwa tygodnie jak kolejna 18-osobowa grupa uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie pracuje i zwiedza piękne miasto w Hiszpanii Sewillę, stolicę regionu Andaluzji, realizując projekt staży zagranicznych, w oparciu o program ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Pierwsza grupa odbyła staż w lutym tego roku w Maladze. Druga z trzech grup, które obejmuje projekt składa się z uczniów technikum mechatronicznego i uczennic technikum logistycznego, a swój miesięczny staż zawodowy realizuje w Sewilli przy wsparciu dwóch opiekunów. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  oraz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i obowiązujących obostrzeń Covid19, zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Mechatronicy w większości realizują kurs Solid Edge, który jest obecnie wiodącym systemem CAD 3D, pozwalającym na modelowanie i konstruowanie podzespołów dla przemysłu. Szkolenie prowadzi firma SAFA Nuestra Señora. Dwóch mechatroników pracuje w nowoczesnej firmie INGEMARK Servicios, która jest producentem urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych, głownie pomp i zespołów prądotwórczych. Uczniowie montują i okablowują szafy elektryczne. Natomiast uczennice z logistyka pracują w sklepach jako obsługa magazynu, przy monitorowaniu poziomu i stanu zapasów oraz skanowaniu i rozkładaniu towaru. Są to sklepy Sprinter Los Arcos i Carrefour Express. Wszyscy starają się o wysokie oceny na certyfikatach, które otrzymają na koniec stażu.

Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, szkolą język zarówno angielski jak i hiszpański, nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i podziwiają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy.

Już odbyła się wycieczka do Kadyksu, gdzie podziwiano Plac Katedralny między katedrami Vieja i de Santa Cruz Nueva, Stare Miasto, Plac Kwiatów i najstarszy rynek w Hiszpanii Mercado Central, Park Genovés oraz plażę de La Caleta. Śmiałkowie kąpali się w oceanie Atlantyckim. Oczywiście była też Sevilla Tour, w trakcie której można było poznać to niesamowite miasto. Młodzież podziwiała Plac Hiszpański, Złotą Wieżę, nabrzeże rzeki Gwadalkiwir, największą na świecie gotycką katedrę, wieżę Giralda i Metropol Parasol. W wolnych chwilach toczone są rozgrywki koszykówki na pobliskim boisku. Planowane są też kolejne atrakcje.