Staż zawodowy w Sewilli w ramach projektu ERASMUS+

fundusze---banner

Już dwa tygodnie 30 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie pracuje i zwiedza piękne miasto w Hiszpanii Sewillę realizując projekt staży zagranicznych, w oparciu o program ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Łącznie do Hiszpanii wyjechało na miesięczny staż 30 stażystów plus 2 opiekunów, w tym 15 uczniów/uczennic technikum obsługi turystycznej oraz  15 uczniów technikum mechatronicznego. Tym razem całej grupie 30-osobowej zagwarantował ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  partner zagraniczny euroMind w Sewilli.

Grupa 15 mechatroników pracuje w zakładach głównie jako operatorzy maszyn CNC, a są to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Nomasa Innova S. L., Mecanizados F. Daniel Delgado, Talleres Bosado S. L., Mecanizado Pedrosa, Taller Mecanizado Vicente Martinez. Dwóch uczniów pracuje jako mechanicy samochodowi w Sevilla Wagen. Natomiast uczniowie i uczennice z obsługi turystycznej pracują w hotelach jako kelnerzy lub recepcjoniści. Sa to Hotele: EME Catedral, Catalonia Giralda , Ayre, Hotel Casa 1800, Accorinvest Spain S.A. – Hotel Ibis, Los Seises by Fontecruz i Hotel Halo Sevilla Radepa S. L. Wszyscy starają się o wysokie oceny na certyfikatach, które otrzymają na koniec stażu.

Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, szkolą język zarówno angielski jak i hiszpański, nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i podziwiają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy.

Już odbyła się wycieczka do Taviry w Portugalii, gdzie oprócz zwiedzania był rejs promem i plażowanie na wyspie, była też Sevilla Tour, podziwianie Placu Hiszpańskiego, Katedry, widoków ze Złotej Wieży i ogrodów Pałacu Alcazara, wędrówka po Metropol Parasol, mecz Sevilla – Getafe, a planowane są jeszcze kolejne atrakcje.