Znowu jesteśmy w Hiszpanii. Kolejna 18-osobowa grupa uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie pracuje i zwiedza piękne miasto w Hiszpanii Malagę realizując projekt staży zagranicznych, w oparciu o program ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

Logo projektu

Tym razem grupa obejmuje 10 uczniów technikum mechatronicznego i 8 uczennic technikum obsługi turystycznej, którzy przebywają na miesięcznym stażu w Maladze pod opieką dwóch nauczycieli. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  oraz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i obowiązujących obostrzeń Covid19, zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Grupa 10 mechatroników pracuje w firmach zajmujących się obróbką metalu, recyklingiem i projektowaniem podzespołów w Solidworks tj.: Indeco Automovil Europa, Randal System i Reciclanova Man. Natomiast uczennice z obsługi turystycznej pracują w restauracjach i kawiarniach jako kelnerzy. Sa to: Café Central Malagueta – Copernico Soluciones, Café Central Plaza de la Constitución – Café y Confiteria Central, De Cuchara, Hormiguero Tapas . Wszyscy starają się o wysokie oceny na certyfikatach, które otrzymają na koniec stażu.

Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, szkolą język zarówno angielski jak i hiszpański, nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i podziwiają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy.

Już odbyły się dwie wycieczki. Pierwsza to oczywiście Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. Odwiedzono Plac Pabla Picasso i podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta. Druga wycieczka odbyła się do malowniczo położonego na skraju szerokiego kanionu miasteczka Ronda. Niesamowite widoki, monumentalny most, jedna z najstarszych arena walk byków w całości wykonana z kamienia, klimatyczne uliczki i liczne legendy związane z tym miejscem zachwyciły i podbiły serca całej grupy.

W wolnych chwilach toczone są rozgrywki piłki siatkowej na plaży. Chętni zażywają kąpieli w Morzu Śródziemnym. Planowane są też kolejne atrakcje.