Uczniowie klas mechatronicznych z wizytą  w  niemieckiej firmie MUGLER AG  w Oberlungwtiz, w Niemczech

Dnia 19.04.2018r. 38 uczniów klas 1-4 technikum mechatronicznego oraz zasadniczej szkoły zawodowej monter mechatronik wraz z wicedyrektor  i  2 nauczycielami wyjechała z wizytą zawodoznawczą do firmy Mugler AG w Oberlungwitz k. Chemnitz w Niemczech.

Cel wycieczki to  zapoznanie się z profilem działalności firmy na rynku niemieckim, rozpoznanie środowiska pracy i orientacja warunków zatrudnienia. Zakład realizuje usługi na potrzeby branży telekomunikacyjnej od 1990 r. założony przez profesora Muglera. Obecnie jako czołowy dostawca usług dla przemysłu oraz projektant i wykonawca rozwiązań w zakresie sieci bezprzewodowych, przewodowych oraz rozwiązań systemowych nadal rozwija się zatrudniając 300 pracowników w 3 ośrodkach: Oberlungwitz, Berlinie i Hamburgu. Firma funkcjonuje na zasadach autonomicznych w realizacji projektów usług telekomunikacyjnych tzn. od pozyskania pracy, planowanie, konstrukcję, wykonanie, uruchomienie oraz kompleksowe serwisowanie. W imieniu kierownictwa firmy goście wizytujący zostali powitani przez Kierownik Działu Personalnego p. Barbarę Neumann oraz pracownik Alicję Steć –Bogucką, która przygotowała poczęstunek, prezenty oraz zaprezentowała pokazem multimedialnym podstawowe informacje o działalności firmy, a następnie oprowadziła po poszczególnych działach zakładu. Szczególnie dokładnie młodzież poznała stanowiska adekwatne do zdobywanych w szkole umiejętności i kwalifikacji jak serwisant monter oraz kreślarz projektu budowlanego . Co odważniejsi uczniowie założyli odpowiedni sprzęt z zabezpieczeniami do prac wysokościowych i przy asekuracji pracownika firmy Krystiana weszli na ,,ściankę” na wys. 12 m.  W dziale logistycznym kierownik działu zaprezentował dystrybucję materiałów do realizacji zamówień za pomocą urządzeń zautomatyzowanych sterowanych programami komputerowymi. W kolejnym imponująco dużym budynku w dziale projektowania uczniowie wysłuchali krótkich prezentacji 2 pracowników kreślarzy, którzy pokazali  programy służące do tworzenia projektów budowlanych typu maszty telekomunikacyjne wraz z ich specjalną obudową w zależności od miejsca i otoczenia ich montażu. Niezawodny i trwały  materiał z którego wykonywane są osłony masztów – ,, tekra” został wymyślony, opatentowany przez firmę i w niej jest także produkowany. Na koniec wizyty podczas jej podsumowania p. Kierownik Personalna odpowiadała na zadawane przez uczniów  pytania odnośnie warunków zatrudnienia oraz odbycia praktyk zawodowych. W drodze powrotnej na chwilę wycieczka zatrzymała się w pięknym  Dreźnie w jego zabytkowym centrum. Efektem rozpoczętej od tego roku współpracy z firmą 2 uczniów obecnie kończących edukację z  klas IV-tych rozpoczęło procedury aplikacyjne a inni planują już wakacyjne praktyki zawodowe.