Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie czytają przedszkolakom

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23.03) uczennica Technikum Turystycznego Maja Rosołowska oraz nauczyciel-bibliotekarz ZS pani Anna Łuczkowiec-Waśko odwiedziły tym razem wirtualnie dzieci z grupy przedszkolnej  Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Trzebnicach, w ramach akcji „ ZS czyta dzieciom”.

Uczennica przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną pt. „Mateuszek boi się ciemności”, której autorką jest Anna Gawlicka.  Ponieważ w tym roku nie mogliśmy spotkać się z dziećmi osobiście, nawiązaliśmy spotkanie za pomocą MS Teams.

Czytając bajkę koncentrowaliśmy się na na problemie lęku przed nieznanym. Szczególnie teraz – w czasie pandemii – stan ten nasila się wśród małych dzieci. By nieco wesprzeć ich rozwój emocjonalny i społeczny skorzystaliśmy z bajkoterpii. Słysząc opowieść o problemie i sposobie jego rozwiązania dziecko znacznie łatwiej radzi sobie z przeżyciami, przykrościami i lękami dnia codziennego. To tak, jakbyśmy dzielili się z nim naszymi doświadczeniami, aby stało się o te doświadczenia bogatsze i mądrzejsze. Aby pewnie i godnie stąpało po ziemii, zbierając jeszcze ciekawsze doświadczenia, które w dorosłości przekaże swoim dzieciom.

Pani Anna Łuczkowiec-Waśko opowiedziała czym jest Światowy Dzień książki i Praw Autorskich oraz uświadomiła, jak ważna rolę w życiu każdego człowieka, tak dużego jak małego, stanowi czytanie książek.

Uzyskaliśmy informację zwrotną, że spotkanie z nami wzbudziło zaciekawienie sześciolatków, bajka podobała się i była pretekstem do rozmowy o ulubionych książkach.

Mamy nadzieję, że zainicjowaną przez nas akcję powtórzymy za rok tym razem w przedszkolu.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej w Trzebnicach oraz pani Żanecie Barowicz, nauczycelce przedszkola za możliwość spotkania się online w tak miłym gronie.