Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chocianowie

10 listopada 2018 roku w Chocianowie odbyła się uroczystość pod nazwą „100 –lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, Józef Piłsudski – Ojciec Narodu”, której patronowali Wojewoda Dolnośląski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Uroczystość rozpoczęło przejście delegacji oraz pocztów sztandarowych spod Urzędu Miasta i Gminy, ulicą Ratuszową na Plac Wolności. Defilada prowadzona była przez Orkiestrę Górniczą ZG Polkowice-Sieroszowice, kompanię honorową 23 Śląskiego Pułku Artylerii Wojska Polskiego w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6 Pułku Ułanów Kaniowskich z Bolesławca (delegacja konna). Wśród delegacji i pocztów sztandarowych znaleźli się również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedsiębiorstw, firm, instytucji, organizacji, poczty sztandarowe wojskowe, strażackie, kombatanckie, szkolne a także mieszkańcy Miasta i Gminy Chocianów. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Zaraz po mszy, na Placu Wolności, odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika – popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablic pamiątkowych dedykowanych Sybirakom i mieszkańcom pomordowanym na Kresach Wschodnich. Niezwykle wzruszającym zwieńczeniem uroczystości był Niepodległościowy Apel Pamięci oraz salwy honorowe w wykonaniu kompani honorowej Wojska Polskiego z Bolesławca.

Zespół Szkół w Chocianowie podczas tej uroczystości reprezentował poczet sztandarowy w składzie, chorąży pocztu – Jakub Łabiak oraz asysta pocztu – Wiktoria Tracz i Daria Huget.

Piotr Machoń