Znowu jesteśmy w Hiszpanii. Właśnie mijają dwa tygodnie jak kolejna 18-osobowa grupa uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie pracuje i zwiedza piękne miasto w Hiszpanii Malagę realizując projekt staży zagranicznych o nazwie „Rozwój zawodowy poprzez praktykę zagraniczną”, w oparciu o środki Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

Tym razem grupa obejmuje 10 uczniów technikum mechatronicznego oraz 5 uczennic i 3 uczniów technikum logistycznego, którzy przebywają na miesięcznym stażu w Maladze pod opieką dwóch nauczycieli. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  oraz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i obowiązujących obostrzeń Covid19, zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

LOGO POWER

Mechatronicy zdobywają doświadczenie zawodowe w firmach pracując głównie jako operatorzy maszyn CNC, a są to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Aeromill S. L., Indeco Automovil Europa S. L., Cortes y Plegados Arana S.L., Soluciones de Forja 2000 SL – Forjamálaga i Talleres Metálicos Diego Rodriguez S.L. Dodatkowo w dwóch ostatnich zakładach uczniowie uczą się techniki spawania. Natomiast uczniowie i uczennice z logistyka zdobywają doświadczenie zawodowe jako obsługa magazynu, przy monitorowaniu poziomu i stanu zapasów, transporcie oraz skanowaniu i rozkładaniu towaru. Są to firmy Archivos Mudanzas y Transportes S.L. – Mudanzas Lusan, Bancosol – Banco de Alimentos de la Costa del Sol oraz sklepy Remar i Carrefour Express Merced – Supermercado Hanzhan S.L.  Wszystkie miejsca praktyki znajdują się w Maladze. Nasi uczniowie starają się o wysokie oceny na certyfikatach, które otrzymają na koniec stażu.

Młodzież zdobywa doświadczenie zawodowe, szkoli język zarówno angielski jak i hiszpański, nawiązuje nowe znajomości, przełamuje bariery w kontaktach międzyludzkich, uczy się samodzielności i podziwia kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy.

Odbyły się już dwie wycieczki. Pierwsza to oczywiście Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. Odwiedzono Plac Pabla Picasso i podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta. Druga pełna ekstremalnych wrażeń odbyła się do wąwozu Caminito del Rey szlakiem wśród stromych ścian wapiennych. W wolnych chwilach toczone są rozgrywki piłki siatkowej na plaży, wyjścia do Muzeum i grupa wspinała się na wzgórze Alcazaba, gdzie znajdują się ruiny zamku i fortyfikacje Gibralfaro. Odbył się także rejs katamaranem po Morzu Śródziemnym. W planie jest jeszcze wycieczka do Rondy i do Sewilli. Młodzież nie tylko zwiedza, ale także poznaje odmienny, południowy styl życia, ciekawych ludzi i hiszpańskie potrawy.