Wizyta w KGHM

DATA listopada 2019 roku grupa czterech nauczycieli przedmiotów mechatronicznych wraz z panią dyrektor Bożeną Wiszniewską oraz kierownikiem szkolenia praktycznego panią Agnieszką Hruszowiec odbyła wycieczkę do kopalni Rudna. Wizyta odbyła się w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Jego celem jest wspieranie kształcenie w zawodach związanych z przemysłem miedziowym.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z panem Tomaszem Gromkiem – Głównym Inżynierem Energo-Maszynowym oraz nadsztygarami, którzy pełnili rolę naszych przewodników w kolejnych częściach wycieczki. Na spotkaniu tym odbyliśmy szkolenie BHP oraz z aparatów ucieczkowych i podpisaliśmy dokumentację potrzebną do zjazdu „na dół”. Obejrzeliśmy też film o spółce KGHM oraz wysłuchaliśmy prezentacji przedstawiającej strukturę działu Energo-Maszynowego. Następnie udaliśmy się do łaźni, gdzie ubraliśmy się w odzież roboczą.

Czas więc zjechać na dół. Klatka szybowa w szybie R-I jest dwupoziomowa i jedzie z prędkością 12 m/s. Z podszybia udaliśmy się Land Roverem do dwóch komór mechanicznych, gdzie naprawiane są pojazdy pracujące pod ziemią. Widzieliśmy m.in. samojezdny wóz wiercąco – kotwiący oraz największą ładowarkę – TORO. Ciekawym miejscem była stacja regeneracji opon. Sam rozrzut średnic kół robił wrażenie. Na dole zwiedziliśmy też stację pomp oraz podszybie szybu R-II. Po prawie dwóch godzinach pod ziemią, czas wyjechać „na górę”.

Zwiedzanie nadszybia zaczęliśmy od maszynowni szybu R-I, którym zjeżdżaliśmy. Silniki maszyny wyciągowej wraz z kołem napędowym i linami nośnymi robią ogromne wrażenie. Ciekawie wygląda sterowanie ruchem maszyny, co mogliśmy chwilę zaobserwować. Obejrzeliśmy też miejsce w którym taśmociągi przerzucają urobek do Zakładów Wzbogacania Rud.

Następnie udaliśmy się do rozdzielni GST-1 (110/6KV), która mieści się w 4 rotundach widocznych z drogi od Polkowic do Tarnówka. Podczas niedawnej modernizacji przebudowie uległo całe wewnętrzne wyposażenie budynków. Bardzo interesujące było miejsce, w którym zarządzano ruchem taśmociągów oraz rozdzielniami. Podgląd z wszystkich kamer widzieliśmy na wielu monitorach, o których może pomarzyć większość graczy naszej Szkolnej Ligii E-Sportów :)

Po zwiedzeniu miejsc przewidzianych w programie wycieczki, poszliśmy do łaźni przebrać się w naszą odzież i udaliśmy się do sali konferencyjnej na spotkanie podsumowujące. Omówiliśmy tam zasady współpracy, podzieliliśmy się wrażeniami oraz odebraliśmy pamiątkowe dyplomy.

Ze współpracą z KGHM wiążemy na pewno wielkie nadzieje. W związku z tym, że jest to największy pracodawca naszego regionu, wielu naszych absolwentów już znalazło tam zatrudnienie a obecni uczniowie wyrażają chęć pracy w firmie, z którą wielu z nich związanych jest też rodzinnie. Kształcenie w zawodzie mechatronik jest tak wszechstronne, że pracę w kopalni można wykonywać na wielu różnych stanowiskach. Kolejne nasze „wycieczkowe” spotkania chcemy już odbyć razem z uczniami, którzy na własne oczy przekonają się na czym polega praca w KGHM.

Kopalnia Rudna jest dla Polkowiczan bardzo bliska. Nie tylko poprzez jej położenie, wielkość, ale i historię. „Od 14 do 17 grudnia 1981 roku, 5 tysięcy górników z Zakładów Górniczych “Rudna” w Polkowicach, postanowiło sprzeciwić się wprowadzeniu stanu wojennego. Zawiązany wtedy strajk był największym w czasie stanu wojennego na Dolnym Śląsku” (polskieradio24.pl). Obecnie Rudna kojarzy nam się też niestety z największymi katastrofami górniczymi, np. z listopada 2016, gdy zginęło 7 górników…