Wycieczka zawodoznawcza do Sanden Manufacturing Poland

W dniu 04.04.2022 uczniowie technikum mechatronicznego z  klasy 4TA i 4TLM pod opieką pana M. Piotrowskiego i pana W. Wróbla na zaproszenie firmy Sanden Manufacturing Poland odbyli wycieczkę zawodoznawczą podczas której mieli okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym firmy, a także zaprezentować swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne podczas rozmów rekrutacyjnych.

Sanden Manufacturing Poland jest Spółką wchodzącą w skład  japońskiego holdingu SANDEN HOLDINGS CORPORATION – wiodącego  światowego producenta kompresorów do klimatyzacji samochodowych.

Produkcja w zakładzie  zlokalizowanym w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podstrefie w Polkowicach rozpoczęła się  w 2005 roku.  Na ponad  40 000 tys. m2 powierzchni realizowane są główne procesy  produkcyjne obejmujące produkcję  korpusów metodą wysokociśnieniowego odlewania aluminium, obróbkę mechaniczną oraz montaż kompletnych kompresorów.

Roczne zdolności produkcyjne to ok. 3 miliony kompresorów, dostarczanych do europejskich montowni największych producentów samochodów m.in. Volkswagen Group , Volvo Car Cooperation, Jaguar Land Rover, Ford, Stellantis (Opel, PSA), Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance. Obecnie firma produkuje ponad 50% kompresorów PX wytwarzanych przez grupę Sanden w Europie.

Od 2017 roku fabryka w Polkowicach dysponuje liniami do montażu systemów HVAC (samochodowy system wentylacji i klimatyzacji) dla producentów samochodów ciężarowych TRATON (SCANIA) i DAF TRUCKS o zdolności produkcyjnej 140 tysięcy sztuk rocznie.

Należy zaznaczyć, że trzon kierownictwa firmy stanowią absolwenci Zespołu Szkół w Chocianowie co świadczy o wysokim poziomie kształcenia realizowanym przez szkołę.