Wymiana kulturowo-językowa Erasmus + „Media is the Future”

W terminie 22-30 września pięcioro uczniów naszej szkoły z klasy 2TT i 3TA wraz z opiekunem, nauczycielką j. angielskiego p. Agnieszką Muc, wzięło udział w międzynarodowej wymianie kulturowo-językowej „Media is the Future” w Luksemburgu w ramach projektu Erasmus+.

W czasie wymiany, młodzież brała udział w warsztatach i dyskusjach dotyczących mediów, ich wpływu na odbiorców – szczególnie tych młodych – oraz medialnych manipulacji. Jednym z ważniejszych zadań uczestników było stworzenie artykułu, zaczynając od zbadania tematu i ułożenia pytań, przez przeprowadzenie wywiadów, do opracowania artykułu na ich podstawie. Efekty naszej pracy zostały sprawdzone przez zawodowego redaktora i mają zostać opublikowane w jednej z luksemburskich gazet (Revue).

Podczas wymiany uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe osoby, m.in.: pana Stefana Kunzmanna, redaktora naczelnego gazety Revue, który zapoznał nas z kulisami pracy redakcji, panią Lucie Bertaud, mistrzynię Europy w boksie (2007) i wicemistrzynię MMA (2015), która obecnie prowadzi również swój autorski program telewizyjny Face to Face oraz jako pierwsza kobieta komentuje pojedynki bokserskie we Francji, a także przedstawicieli luksemburskich organizacji zajmujących się kulturą, sportem i problemami społecznymi.

Niezwykle ważnym celem wymiany jest możliwość poznania młodzieży pochodzącej z różnych europejskich krajów. Tym razem, oprócz Polski, w projekcie wzięły udział grupy z Hiszpanii, Serbii, Albanii i Czarnogóry. Każda grupa miała okazję zaprezentować swój kraj, jego kulturę, jedzenie, muzykę i tańce, a także po prostu poznać się i zaprzyjaźnić z rówieśnikami z innych części Europy.

Język łączący wszystkich uczestników wymiany to angielski. Udział w projekcie jest więc doskonałą okazją na sprawdzenie i doskonalenie umiejętności językowych oraz zwiększenie swobody komunikowania się w języku obcym.

W ramach projektu uczestnicy mieli zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwrot kosztów transportu. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat YouthPass, na którym znalazły się nazwy warsztatów, w których wzięli udział, a także uzyskane umiejętności. Oprócz niezapomnianych wrażeń uczestnicy zdobyli więc również ciekawy wpis do swojego CV.

Wyjazd do Luksemburga był drugim tego typu projektem, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W przyszłości planujemy udział w kolejnych wymianach.