Wymiana kulturowo-językowa „Fairies still exist, a storytelling time machine”

Sześcioro uczniów ZS Chocianów z klas ITT i IIITT wraz z opiekunem, nauczycielką języka angielskiego p. Agnieszka Muc wzięło udział w wymianie kulturowo-językowej w ramach programu Erasmus +. Wymiana pod tytułem „Fairies still exist, a storytelling time machine” odbyła się w dniach 30 października do 7 listopada w Luksemburgu. Jej tematem były baśnie i ich znaczenie w dzisiejszym świecie.

W trakcie wymiany młodzież brała udział w wielu ciekawych warsztatach i dyskusjach. Zajęcia dotyczyły między innymi mowy ciała i wystąpień publicznych, podstaw fotografii i filmowania, podstaw projektowania i szycia kostiumów. Uczestnicy prezentowali baśnie charakterystyczne dla swoich krajów w formie przedstawienia, omawiali klasyczne baśnie z kręgu kultury europejskiej (Śpiąca Królewna, Piękna i Bestia, Śnieżka i inne), szukając głębszego znaczenia występującej w nich symboliki, adaptowali klasyczne baśnie na dzisiejsze czasy. Kulminacją projektu było stworzenie własnej opowieści, poruszającej jeden z ważnych problemów dzisiejszego świata. Uczestnicy mieli okazję przejść cały proces twórczy od napisania scenariusza poprzez stworzenie kostiumów i scenografii oraz nakręcenie teasera, aż do występu finałowego w jednej z restauracji w centrum Luksemburga.

Niezwykle ważnym elementem tego typu projektów jest możliwość poznania młodzieży pochodzącej z różnych europejskich krajów. Tym razem, oprócz Polski, udział wzięły grupy z Hiszpanii, Macedonii, Rumunii, Estonii i Luksemburga. Każda grupa miała okazję zaprezentować swój kraj, jego kulturę, jedzenie, muzykę i tańce, a także poznać się i zaprzyjaźnić z rówieśnikami z innych części Europy. Razem zwiedzali i poznawali Luksemburg, oraz Esch-sur-Alzete, drugie pod względem wielkości miasto w Luksemburgu, brali udział w halloweenowej zabawie, wieczorze filmowym i karaoke.

Językiem łączącym wszystkich uczestników wymiany jest język angielski. Udział w projekcie jest więc doskonałą okazją na sprawdzenie i doskonalenie swoich umiejętności językowych oraz zwiększenie swobody komunikowania się w języku obcym. Uczniowie z pewnością powrócą do szkoły z większą motywacją do nauki języków.

W ramach projektu uczestnicy mieli zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwrot kosztów transportu. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat YouthPass, na którym znalazły się nazwy warsztatów, w których wzięli udział, a także uzyskane umiejętności. Jest to niewątpliwie ciekawy wpis do CV.

Wyjazd do Luksemburga był trzecim tego typu projektem, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W przyszłości planujemy udział w kolejnych wymianach.