XII Dzień Olimpijczyka

To chyba tylko przypadek, ale podobnie jak w roku ubiegłym, kiedy to podczas XI Dnia Olimpijczyka gościliśmy jedenaścioro olimpijczyków, tak i tym razem te liczby szły w parze. Podczas XII Dnia Olimpijczyka gościliśmy czternaścioro sportowców w tym dwanaścioro olimpijczyków.

Stało się już tradycją, że na obchody Dnia Olimpijczyka do Zespołu Szkół w Chocianowie przybywają najlepsi polscy sportowcy. Nie inaczej było tym razem.

W naszej szkole gościliśmy:

 • Panią Halinę Aszkiełowicz-Wojno, siatkarkę, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968), srebrną i brązową medalistkę Mistrzostw Europy. Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.
 • Panią Hannę Jarkiewicz-Widun, wioślarkę, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980). Uczestniczkę Mistrzostw Świata i Europy, 17 krotną Mistrzynię Polski.
 • Pana Antoniego Tołkaczewskiego, pływaka, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952). 10 krotnego Mistrza Polski i 15 krotnego rekordzistę kraju.
 • Pana Mieczysława Łopatkę, koszykarza, uczestnika czterech Igrzysk Olimpijskich: Rzym (1960), Tokio (1964), Meksyk (1968),  Monachium (1972). Srebrnego i dwukrotnie brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Króla strzelców finałowego turnieju Mistrzostw Świata. Dwukrotnego mistrza kraju. Prezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.
 • Pana Jana Cycha, Uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatletę, biegacza długodystansowego. Wielokrotnego reprezentanta polski w meczach międzypaństwowych.
 • Pana Wojciecha Fortunę, Mistrza Olimpijskiego z Sapporo (1972). Skoczka narciarskiego, pierwszego polskiego złotego medalistę zimowych Igrzysk Olimpijskich. Mistrza Polski, uczestnika Mistrzostw Świata.
 • Pana Ryszarda Tomczyka, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). Pięściarza, złotego, srebrnego oraz brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Trzykrotnego Mistrza Polski. Zdobywcę drugiego miejsca w plebiscycie na najlepszego sportowca kraju roku 1971.
 • Pana Leszka Swornowskiego, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich (Moskwa 1980). Uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Szpadzistę, brązowego medalistę Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy. Drużynowego Wicemistrza Uniwersjady. Dwukrotnego Mistrza oraz Wicemistrz Polski. 11 krotnego drużynowego Mistrza oraz trzykrotnego Wicemistrza kraju.
 • Pana Jana Brzeźnego, Uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Ośmiokrotnego Mistrza Polski w wyścigach szosowych, górskich, w dwójkach, drużynowo. Czterokrotnego srebrnego oraz sześciokrotnego brązowego medalistę Mistrzostw Polski. Dwukrotnego triumfatora Tour de Pologne.
 • Pana Janusza Zarenkiewicz, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Pięściarza, brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Pięciokrotnego Mistrza Polski.
 • Pana Sebastiana Chmarę, lekkoatletę. Uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Atlancie (1996). Halowego Mistrza Świata i Europy w siedmioboju. Mistrza i rekordzistę polski w dziesięcioboju. Srebrnego medalistę uniwersjady.
 • Pana Artura Michalkiewicza, zapaśnika. Uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) i Pekinie (2008). Mistrza Europy. Wicemistrza Świata i Europy juniorów. Mistrza oraz medalistę Mistrzostw Polski.
 • Pana Jerzego Górskiego, Mistrza Świata w podwójnym tiathlonie z Hantsvill w USA (1990), zdobywcę tytułu olimpionika. Pana Jacka Jaracza, brązowego medalistę Mistrzostw Świata w sumo z Tokio 1998.

Już tradycyjnie obchody Dnia Olimpijczyka rozpoczęły się od spotkania dzieci i młodzieży chocianowskich szkół z przybyłymi sportowcami. Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych wspomnień z olimpijskich aren oraz ciekawostek dotyczących życia sportowego i osobistego.

Od ceremoniału olimpijskiego rozpoczęła się oficjalna uroczystość XII Dnia Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, której miejscem były tereny zewnętrzne przy hali sportowej. Najlepsi szkolni sportowcy wnieśli flagę olimpijską, którą następnie, przy dźwiękach hymnu olimpijskiego, wciągnęli na maszt. Kolejnym etapem ceremoniału było zapalenie znicza olimpijskiego oraz odczytanie apelu olimpijskiego skierowanego do sportowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców.

Na dalszą część uroczystości wszyscy uczestnicy przenieśli się do hali sportowej gdzie po wysłuchaniu Hymnu Narodowego, miały miejsce wystąpienia. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół pana Andrzej Wojtkowiak, który oficjalnie powitał wszystkich zebranych oraz przypomniał o niebagatelnej roli sportu w naszym życiu. Następnym mówcą był Starosta Polkowicki pan Marek Tramś – honorowy patron Dnia Olimpijczyka. Pan starosta w swoim wystąpieniu podkreślił jak istotne jest przestrzeganie na co dzień podstawowych idei olimpijskich (szacunek, dyscyplina, obowiązkowość, odpowiedzialność), które sprawdzają się nie tylko w sporcie, ale również a może przede wszystkim w naszym codziennym postępowaniu. Na koniec głos zabrał Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu pan Mieczysław Łopatka, który występował w imieniu wszystkich przybyłych olimpijczyków. Pan prezes uhonorował też medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego “za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiemu”, pana Marka Tramś Starostę Polkowickiego medalem srebrnym a pana Kamila Ciupaka Wicestarostę Polkowickiego medalem brązowym.

Niebywałą atrakcją uroczystości okazały się występy grupy tanecznej młodzieży Zespołu Szkół. W trakcie pięciu “wejść” udało się rozruszać niemal wszystkich zebranych. Umiejętności taneczne oraz melodie do których tańczono w szczególności spodobały się naszym gościom, którzy gromkimi brawami nagradzali każdy z kolejnych występów. Natomiast młodzież bawiła się tańcem tak dobrze, że w każdym z kolejnych występów jego uczestników na parkiecie przybywało w znaczącym stopniu. Ostatni z tańców odtańczyło już chyba blisko stu uczniów. Ogromne brawa za zaangażowanie.

Znaczącym momentem uroczystości było wręczenie przez olimpijczyków nagród dla uczniów biorących udział w konkursach towarzyszących Dniowi Olimpijczyka. I tak, w konkursie wiedzy o sporcie najlepsi okazali się: kategoria szkół podstawowych, miejsce I Bartosz Trzeciak, miejsce II Michał Wesołowski a miejsce III Jakub Karkowski. Kategoria szkół gimnazjalnych. Tu zwycięzcą został Adrian Iwańczak, kolejni byli Bartłomiej Hrabia i Oskar Chmielewski. W najstarszej kategorii, swoje wiadomości prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Na podium uplasowali się: Adam Kamiński na miejscu pierwszym, Przemysław Mydłowski, który był drugi oraz Marcin Piotrowski plasujący się na najniższym stopniu podium. Natomiast w konkursie plastycznym pn. “Olimpiada – magia sportu”, który przeprowadzono wśród dzieci Szkoły Podstawowej w Chocianowie, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić, miejscem pierwszym Julię Gawryło, miejscem drugim Jakuba Szywałę a trzecim Wiktorię Urbańską. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, gdyż na konkurs wpłynęło blisko 40 prac. Po zakończeniu uroczystości w budynku szkolnym można było obejrzeć wszystkie prace plastyczne zgłoszone do konkursu.

Po części oficjalnej do dyspozycji młodzieży oddano ogródek wielobojowy składający się z elementów rekreacji dmuchanej. Całość urządzeń rozstawiona na placu przy hali sportowej umożliwiała uczestnikom rywalizację w mini piłce nożnej, celności strzału oraz “szaleństwa” na 30 metrowym torze przeszkód. Była to ostatnia atrakcja szkolnego święta. O godzinie 17 oficjalnie zakończono imprezę.

XII Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie zorganizowali: Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie oraz firma Sport Górski z Głogowa. Organizatorom pomagali również: Polski Komitet Olimpijski, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chocianowie oraz firmy “Metal-Work” Chocianów, “Stalgum” s.c. Chocianów, Sitech sp. z o.o. Polkowice oraz Klub Koszykarski CCC Polkowice.

W sposób szczególny w organizację uroczystości zaangażowały się klasy 3 TA, 3 TT, i 4 TL wraz z wychowawcami. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy w sposób aktywny włączyli się w organizację tego święta.