XIV Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie – podsumowanie

Za nami kolejne spotkanie z olimpijczykami.

Już po raz czternasty uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie, oraz uczniowie pozostałych chocianowskich szkół, mieli okazję spotkać się z wielkimi sportowcami na tradycyjnym Dniu Olimpijczyka naszej szkoły. Uroczystość odbyła się 25 września 2015r. na nowo wybudowanym, zewnętrznym boisku wielofunkcyjnym przy hali sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie.

Olimpijczycy

Tegoroczną uroczystość Dnia Olimpijczyka swoją obecnością uświetnili:

 • pani Halina Wojno (siatkarka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku 1968. Srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy. Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu),
 • pani Aleksandra Błoch (wioślarka, olimpijka z Montrealu 1976 i Moskwy 1980),
 • pan Mieczysław Łopatka (koszykarz, olimpijczyk z Rzymu 1960, Tokio 1964, Meksyku 1968, Monachium 1972. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista Mistrzostw Europy. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu),
 • pan Leszek Swornowski (szermierz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980 i olimpijczyk z Montrealu 1976. Brązowy medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy),
 • pan Janusz Zarenkiewicz (pięściarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988. Brązowy medalista Mistrzostw Europy),
 • pan Mariusz Jędra (ciężarowiec, olimpijczyk z Sydney 2000),
 • pan Artur Michalkiewicz (zapaśnik, olimpijczyk z Sydney 2000 i Pekinu 2008. Mistrz Europy),
 • pan Jerzy Górski (Mistrza Świata w tiathlonie z 1990, na dystansie podwójnego iron mana).

Do spotkania młodzieży ze sportowcami doszło jeszcze przed oficjalna uroczystością, w dwóch salach lekcyjnych od godz. 11:00, olimpijczycy odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi bogatymi wspomnieniami z licznych imprez sportowych i wielu aren najróżniejszej rangi mistrzostw, turniejów, zawodów czy meczy.

Uroczystość

Uroczystość, już tradycyjnie, rozpoczęła się odtworzeniem Hymnu Narodowego.

Następnie przed zebranymi wystąpili kolejno, dyrektor Zespołu Szkół pan Andrzej Wojtkowiak, Starosta Polkowicki pan Marek Tramś oraz Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu pan Mieczysław Łopatka. Wszyscy mówcy podkreślali doniosłą rolę sportu i kultury fizycznej w naszym życiu a także zachęcali młodzież do podejmowania aktywności fizycznej na nowo wybudowanym i oddanym właśnie do użytkowania – Nowoczesnym Kompleksie Sportowym.

Wyróżnienia i odznaczenia

Dodatkowo pan Mieczysław Łopatka w asyście pozostałych olimpijczyków, wręczył wyróżnienia i odznaczenia. Wyróżnienia Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu otrzymali, pan Marek Tramś, pan Andrzej Wojtkowiak i pan Piotr Machoń.

Na wniosek Regionalnej Rady Olimpijskiej, Dolnośląska Federacja Sporu nadała odznaczenia “Zasłużony dla sportu na Dolnym Śląsku” panom, Kamilowi Ciupakowi – Wicestaroście Polkowickiemu oraz Adamowi Steciowi – działaczowi sportowemu, byłemu dyrektorowi Zespołu Szkół w Chocianowie.

Ostatnim z nagrodzonych był pan Piotr Machoń – Przewodniczący Klubu Olimpijczyka Zespołu Szkól w Chocianowie, który z rąk olimpijczyków otrzymał nadany przez Polski Komitet Olimpijski, srebrny medal “Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”.

Zmagania piłkarskie i tańce

W dalszej części uroczystości zebrani obserwowali zmagania piłkarskie. Wstępem do rywalizacji sportowej, było przeprowadzenie ceremoniału olimpijskiego. Najlepsi szkolni sportowcy wnieśli flagę olimpijską, wysłuchano hymnu olimpijskiego, następnie dokonano zapalenie znicza olimpijskiego oraz odczytano apel olimpijski, skierowany do sportowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców.

W meczu naprzeciw siebie stanęły drużyny, Volkswagen Motor Polska Polkowice i reprezentacja Zespołu Szkół w Chocianowie. Mecz miał charakter sparingowy, ale przy tak licznej publiczności zawodnicy starali się zaprezentować jak najlepiej, czego efektem była twarda i zacięta gra do ostatniej minuty. Mecz dodatkowo uatrakcyjniały przerywniki taneczne, prezentowane przez grupę taneczną naszej szkoły.

Konkursy

Uroczystości Dnia Olimpijczyka towarzyszyły również inne wydarzenia. We wszystkich chocianowskich szkołach przeprowadzany został konkurs wiedzy o sporcie, a w Szkole Podstawowej również konkurs plastyczny. Podczas uroczystości Dnia Olimpijczyka, najlepszych uczniów dekorowali olimpijczycy.

Konkurs wiedzy o sporcie

Wyniki konkursu wiedzy o sporcie odczytał sędzia główny konkursu, pan Adam Steć.

Szkoły podstawowe

Najlepsi w konkursie wiedzy o sporcie w kategorii szkół podstawowych okazali się:

 • I miejsce – Tomisław Żmuda,
 • II miejsce – Miłosz Róg,
 • III miejsce –  Jakub Szywała.

Szkoły gimnazjalne

Najlepsi w konkursie wiedzy o sporcie w kategorii szkół gimnazjalnych okazali się:

 • I miejsce – Bartosz Trzeciak,
 • II miejsce – Marta Łysiak,
 • III miejsce – Julia Grech.

Zespół Szkół w Chocianowie

W najstarszej kategorii, swoje wiadomości prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Na podium uplasowali się:

 • I miejsce – Marcin Piotrowski,
 • II miejsce – Adrian Wadas,
 • III miejsce – Przemysław Konkel.

Konkurs plastyczny

Natomiast w konkursie plastycznym pn. “Olimpiada – magia sportu”, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić:

 • I miejsce – Oliwier Byczek,
 • II miejsce – Zuzanna Zapytowska,
 • III miejsce – Natalia Kałuża.

Po zakończeniu uroczystości, w korytarzu głównym hali sportowej, można było obejrzeć wszystkie prace plastyczne zgłoszone do konkursu.

Część rekreacyjna

Po części oficjalnej do dyspozycji zebranych dzieci i młodzieży oddano ogródek wielobojowy składający się z elementów rekreacji dmuchanej. Część urządzeń rozstawiona została na boisku zewnętrznym natomiast dla najmłodszych w hali sportowej. Dobra zabawa trwała niemal do zmroku. Podczas licznych zabaw i konkursów rozdano wiele atrakcyjnych nagród a dla uczestników tej części imprezy nie zabrakło napojów, owoców i słodyczy.

Organizatorzy

XIV Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie zorganizowali: Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie oraz firma Sport Górski z Głogowa. Organizatorom pomagali również: Polski Komitet Olimpijski, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chocianowie, MKS Polkowice, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, oraz firmy Sitech i Fum Chocianów. Ogromnego wsparcia udzieliła przede wszystkim, Fundacja Polska Miedź.

W sposób szczególny w organizację uroczystości zaangażowały się klasy 2 A i 1 TT oraz kilkanaście uczennic i uczniów z pozostałych klas naszej szkoły. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy w sposób aktywny włączyli się w organizację tego święta.