XIX Dzień Olimpijczyka w Chocianowie

3 października 2020 roku do Chocianowa kolejny raz zawitali olimpijczycy. Sześcioro z nich uświetniło tegoroczną uroczystość Dnia Olimpijczyka której patronowali, Starosta Polkowicki pan Kamil Ciupak, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Tomasz Kulczyński oraz Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu pan Mieczysław Łopatka.

Uroczystości przeprowadzono na terenie Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie oraz w pobliskim Parku Miejskim.

Oficjalne otwarcie miało miejsce w hali widowiskowo-sportowej gdzie licznie zebraną publiczność powitali, pan Franciszek Skibicki Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach oraz pan Mieczysław Łopatka Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Podczas otwarcia odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w konkursach towarzyszących Dniowi Olimpijczyka. Były to konkurs plastyczny pn. „Olimpiada, Magia Sportu” w którym udział wzięło 50 uczniów Szkoły Podstawowej w Chocianowie oraz konkurs Wiedzy o Sporcie, w którym uczestniczyło 28 uczniów Szkoły Podstawowej w Chocianowie i Zespołu Szkół w Chocianowie Wyniki (276 pobrań ) .

Pełną atrakcji część rekreacyjno – sportowo – edukacyjną Dnia Olimpijczyka poprzedziło przeprowadzenie Ceremoniału Olimpijskiego.  Następnie dzieci, młodzież i dorośli przystąpili do swoich zmagań. 40 najmłodszych zawodników rywalizowało w Biegu Przedszkolaka na dystansie 200 metrów. Dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej ścigały się w XXI Gminnych Biegach Przełajowych. Biegi te zgromadziły 41 zawodników a dystanse wynosiły odpowiednio, dla klas 1 – 400m, dla 2 – 600m a dla 3 – 800m Wyniki (303 pobrania ) . Najliczniej obsadzonym okazał się bieg główny – IV Bieg o Puchar Olimpijczyków – na starcie którego stanęło 60 biegaczy. Zawodnicy mieli do pokonania 6,5 kilometrową trasę składającą się z trzech pętli wiodących alejkami Parku Miejskiego. W biegu tym rozegrano również XV Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich (wyniki: https://super-sport.com.pl/wyniki/wyniki-2020/2927-iv-bieg-o-puchar-olimpijczykow.html). W trakcie biegów uczniowie klas 4-6 i 7-8 szkół podstawowych prowadzili zmagania w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Chocianowa. W skład Mistrzostw weszły konkurencje: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłką ciężką  Wyniki (273 pobrania ) .

Wszyscy zebrani mieli okazję skorzystać z pełnej atrakcji, strefy edukacyjno – rekreacyjnej Grupy Respekt Volkswagen Motor Polska Polkowice oraz z warsztatów w wirtualnym świecie Pierwszej Pomocy, gdzie podczas zajęć prowadzonych przez grupę 4helpVR można było spróbować uratować ludzkie życie. Zaś do dyspozycji najmłodszych uczestników imprezy przygotowano dmuchane zjeżdżalnie.

Tak wiele konkursów, zawodów oraz atrakcji przeprowadzonych wzorowo pod względem organizacyjnym, to bezdyskusyjny sukces i zasługa kilkadziesięciorga uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Szkoły Podstawowej w Chocianowie, którzy pod opieką swoich nauczycieli, nie szczędząc wysiłku, włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tego święta. Bez tych osób, to ogromne przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu. Do tych wszystkich uczniów organizatorzy kierują wielkie słowa podziękowania.

Podsumowaniem Dnia Olimpijczyka było uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla uczestników zawodów. Dekoracji najlepszych dokonali olimpijczycy, pan Mieczysław Łopatka (koszykarz, czterokrotny uczestnika Igrzysk Olimpijskich, Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972), pan Jan Cych (lekkoatleta, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku 1968), pani Aleksandra Błoch (wioślarka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976 i Moskwie 1980), pan Jan Brzeźny (kolarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pan Janusz Zarenkiewicz (pięściarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988) oraz pan Jacek Bodyk (kolarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988) a także pan Franciszek Skibicki Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach, pan Paweł Bujak Radny Rady Miejskiej w Chocianowie i pani Joanna Jaskólska Dyrektor Smulders Polska w Chocianowie.

Uroczystości XIX Dnia Olimpijczyka w Chocianowie zorganizowali:
Miasto i Gmina Chocianów, Powiat Polkowicki, Zespół Szkół w Chocianowie, Szkoła Podstawowa w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie.

Za pomoc organizacyjną, rzeczową bądź finansową serdecznie dziękujemy instytucjom:
Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Regionalnej Radzie Olimpijskiej we Wrocławiu, Regionalnemu Centrum Kultury w Chocianowie, Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie, Klubowi Biegacza „Zdyszaaani” Chocianów, Grupie Respekt VW Motor Polska Polkowice, Grupie 4helpVR, Grupie kolarskiej CCC Dewelopment Team Polkowice, Lokalnej Grupie Działania Wrzosowa Kraina.

Za wsparcie dziękujemy również firmom:
Smulders Polska Chocianów, Volkswagen Motor Polska Polkowice, Sitech Polkowice, Multiagencja Ubezpieczeniowa Insur Invest Chocianów.

Piotr Machoń

Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie