XVIII Dni Olimpijczyka w Chocianowie

4 i 5 października 2019 roku w Chocianowie były dniami pełnymi zabawy, rekreacji i sportu za sprawą przeprowadzonych w tym czasie Dni Olimpijczyka. Tegoroczne Święto Kultury Fizycznej swoim patronatem objęli, Starosta Polkowicki pan Kamil Ciupak, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Tomasz Kulczyński oraz Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu pan Mieczysław Łopatka.

W uroczystościach udział wzięło wielu znamienitych gości. Przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Polkowicki – Kamil Ciupak, Wicestarosta Powiatu w Polkowicach – Krzysztof Nester, Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach – Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów – Tomasz Kulczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie – Janusz Ślipko, Radni rady Powiatu w Polkowicach oraz Radni Rady Miejskiej w Chocianowie, przedstawiciele firm i przedsiębiorstw, klubów i stowarzyszeń sportowych, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek samorządowych. W uroczystości wzięli również udział olimpijczycy, bez których Dni Olimpijczyka nie mogłyby się odbyć. Byli z nami: pan Mieczysław Łopatka (koszykarz, czterokrotny uczestnika Igrzysk Olimpijskich, Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972), pan Jan Cych (lekkoatleta, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku 1968), pan Jan Brzeźny (kolarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pan Leszek Swornowski (szermierz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980, oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pan Andrzej Lis (szermierz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980), pan Janusz Zarenkiewicz (pięściarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988) oraz pan Jacek Bodyk (kolarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988).

Uroczystości, dnia 4 października w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie, zainaugurowali swoimi wystąpieniami, pani Bożena Wiszniewska Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie, pan Kamil Ciupak Starosta Polkowicki, pan Tomasz Kulczyński Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów oraz pan Mieczysław Łopatka Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Po oficjalnych wystąpieniach zaprezentowany został program artystyczny w trakcie którego mogliśmy zobaczyć m.in. pokazy tańca, akrobatyki i karate. Występy zwieńczyło przeprowadzenie ceremoniału olimpijskiego, który poprzedził zmagania rekreacyjno-sportowe. I wreszcie do rywalizacji przystąpiła młodzież Zespołu Szkół w Chocianowie w ramach lekkoatletycznych indywidualnych Mistrzostw Szkoły oraz między klasowych Mistrzostw Szkoły w przeciąganiu liny (wyniki 1). W ramach zawodów lekkoatletycznych zmagania toczyły się w konkurencji biegu na 60m, skoku w dal oraz pchnięcia kulą.

W trakcie zmagań na wszystkich zawodników czekała woda mineralna, owoce, gofry, tosty, prażona kukurydza i wata cukrowa.

Na uczestników uroczystości czekały również inne atrakcje. Były to prezentacje, konkursy i zajęcia prowadzone w punkcie Grupy Respekt Volkswagen Motor Polska oraz punkt konsultacyjny prowadzony przez sportowców trójboju siłowego.

Po zakończeniu rywalizacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Swoje nagrody jako pierwsi odebrali uczniowie biorący udział w konkursach które towarzyszyły obchodom Dni Olimpijczyka. W konkursie plastycznym pn. „Olimpiada Magia Sportu”, skierowanym do dzieci szkół podstawowych, najlepsi okazali się Paweł Gurdziel, Hanna Rakowska oraz Lena Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Do konkursu zgłoszono łącznie 16 prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Natomiast 44 uczniów wzięło udział w kolejnym konkursie. Był to konkurs wiedzy o sporcie. Swoją wiedzę najlepiej zaprezentowali: wśród klas IV-VI szkoły podstawowej – Bartłomiej Róg, Oskar Jaremko, Fabian Chudziński. W kategorii klas VII-VIII – Mateusz Błauciak, Błażej Gimel, Weronika Roman. W kategorii szkół średnich –  Jakub Łabiak, Olaf Bartuzel, Piotr Kosior. Następnie swoje nagrody otrzymali najlepsi lekkoatleci oraz zwycięskie drużyny w przeciąganiu liny. Wszystkim wyróżnionym nagrody wręczyli nasi wybitni sportowcy, olimpijczycy.

Równie atrakcyjny był kolejny dzień uroczystości. 5 października nasze święto zagościło w obiektach Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie oraz w Parku Miejskim w Chocianowie. Wszystko rozpoczęło się defiladą zawodników biorących udział w zawodach, którzy przeszli przed wypełnionymi do ostatniego miejsca trybunami hali widowiskowo-sportowej. Kolejno zaprezentowały się szkoły: Szkoła Podstawowa w Parchowie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Trzebnicach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych oraz Szkoła Podstawowa w Chocianowie.

Program tego dnia obfitował w liczne zawody i konkursy rekreacyjno – sportowe a jego realizację poprzedziło przeprowadzenie ceremoniału olimpijskiego oraz występy taneczne, gimnastyczne i akrobatyczne.

Najmłodsi uczestnicy zawodów rywalizowali w XX Gminnych Biegach Przełajowych Dzieci (wyniki 2). Starsze dzieci i młodzież rywalizowała natomiast w wielobojowych drużynowych zawodach szkół podstawowych (wyniki 3). Przeprowadzono również III Bieg o Puchar Olimpijczyków oraz zorganizowane w ramach tego biegu XIV Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich (wyniki 4). Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje przygotowane przez Grupę Respekt Volkswagen, dmuchańce dla dzieci oraz przysmaki (tosty, gofry, owoce, zupa, wata cukrowa i prażona kukurydza) z których mogli korzystać wszyscy obecni na Uroczystości.

Na zakończenie odbyło się uroczyste przekazanie nagród, które wręczyli panowie Janusz Zarenkiewicz – Brązowy Medalista Igrzysk Olimpijskich, Franciszek Skibicki – Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach oraz Paweł Bujak – Radny Rady Miejskiej w Chocianowie.

Tak wiele konkursów, zawodów oraz atrakcji rekreacyjnych i kulinarnych przeprowadzonych wzorowo pod względem organizacyjnym, to bezdyskusyjny sukces i zasługa kilkadziesięciorga uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Szkoły Podstawowej w Chocianowie, którzy bezinteresownie, nie szczędząc wysiłku, włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tego święta. Bez tych osób, to ogromne przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu. Do tych wszystkich uczniów organizatorzy kierują wielkie słowa podziękowania.

Organizatorami XVIII Dni Olimpijczyka w Chocianowie byli: Powiat Polkowicki, Miasto i Gmina Chocianów, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Organizatorów wspierali: Szkoła Podstawowa w Chocianowie, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Chocianowie, Klub Biegacza „Zdyszaaani” Chocianów, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie, Grupa Kolarska CCC Polkowice, Volkswagen Motor Polska Polkowice, Fum CHOFUM Chocianów, MetalWork Chocianów, Chomet Chocianów, Grupa Respekt VW Motor Polska w Polkowicach, MZGKiM w Chocianowie.

Piotr Machoń