XX Dzień Olimpijczyka w Chocianowie

W dniach 1 i 2 października 2021 roku odbyły się uroczystości kolejnych, tym razem jubileuszowych XX, Dni Olimpijczyka w Chocianowie. Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli: Polski Komitet Olimpijski, Regionalna Rada Olimpijska, Starosta Polkowicki oraz  Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Uroczystości zainaugurowano 1 października w hali sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie, podczas którego rozdano nagrody w konkursach: „Wiedzy o Sporcie” oraz plastycznym „Olimpiada Magia Sportu”. Najlepszych uczestników dekorowali olimpijczycy. Konkurs wiedzy rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych. Kategoria klas 4-6 szkoły podstawowej: miejsce I – Oliwier Łabiak, II – Michał Suchański, III – Marek Krajniak. Kategoria klas 7-8 szkoły podstawowej: miejsce I – Bartłomiej Róg, II – Krzysztof Steć, III – Oliwier Rosa. Kategoria szkół ponadpodstawowych: miejsce I – Dominik Wojtaszuk, II – Jakub Karkowski, III – Jakub Wojciński. Konkurs plastyczny zorganizowano dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. Wyniki konkursu: miejsce I – Jakub Pisera, II – Fabian Łobodziec, III – Anna Majdańska.

Kolejnego dnia, 2 października, uroczystości przeniosły się na tereny Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie oraz pobliskiego Parku Miejskiego. Pełną atrakcji część rekreacyjno – sportowo – edukacyjną Dni Olimpijczyka poprzedziło przeprowadzenie Ceremoniału Olimpijskiego oraz wkopanie kamienia węgielnego pod budowę Skweru Polskich Olimpijczyków w Chocianowie, którego dokonali m.in.: Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński, Członek Zarządu Powiatu w Polkowicach Franciszek Skibicki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie Janusz Ślipko wraz z Radnym oraz goszczący tego dnia w Chocianowie sportowcy: Aleksandra Błoch, Hanna Widun, Jan Cych i Jerzy Górski.

Następnie dzieci, młodzież i dorośli przystąpili do swoich zmagań. 36 najmłodszych zawodników rywalizowało w Biegu Przedszkolaka na dystansie 200 metrów. Dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej ścigały się w XXII Gminnych Biegach Przełajowych. Biegi te zgromadziły łącznie 71 zawodników a dystanse wynosiły odpowiednio, dla klas 1 – 400m, dla 2 – 600m a dla 3 – 800m. Wyniki:

Bieg Przedszkolaka

Lp. Imię Nazwisko Przedszkole/Miasto
1. Adam Bogucki Przedszkole Miejskie nr 5 Polkowice
2. Alicja Przybyła Punkt Przedszkolny SP Trzebnice
3. Hugo Kowalczyk Przedszkole „Złota Rybka”

Klasy 1

Dziewczęta

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Viktoria Chiaraluce SP nr 1 Polkowice
2. Hania Szopa SP Polkowice
3. Kinga Chrzanowska SP Chocianów

Chłopcy

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Miłosz Janik SP Chocianów
2. Igor Mazij SP Chocianów
3. Kacper Dołasiński SP Chocianów

Klasy 2

Dziewczęta

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Hania Sambor SP Chocianów
2. Pola Lach SP Chocianów
3. Maja Przybyła SP Trzebnice

Chłopcy

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Jakub Szydełko SP Chocianów
2. Mikołaj Łata SP Chocianów
3. Jan Nowak SP Chocianów

Klasy 3

Dziewczęta

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Laura Sroka SP Chocianów
2. Zuzia Kruszyna SP Chocianów
3. Martyna Dobrzyńska SP Chocianów

Chłopcy

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Piotr Krajniak SP Chocianów
2. Marcin Ośmiałowski SP Chocianów
3. Konrad Kozioł SP Chocianów

W ostatnim z biegów, którym był V Bieg o Puchar Olimpijczyków, na starcie stanęło 39 biegaczy. Zawodnicy mieli do pokonania 6,3 kilometrową trasę składającą się z trzech pętli wiodących alejkami Parku Miejskiego oraz pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych. Najlepsi okazali się:

Kobiety

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miasto
1. Sara Gościewicz Lubin
2. Ewelina Krawiec Zgorzelec
3. Justyna Juchniewicz-Pogorzelska Kożuchów

Mężczyźni

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miasto
1. Łukasz Garliński Wielowieś
2. Patryk Sarżyński Lubin
3. Sebastian Cieśla Brunów

W ramach tego biegu rozegrano również XVI Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich. Wyniki czołówki biegu:

Kobiety

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miejscowość
1. Sylwia Kasperska Chocianów
2. Agnieszka Fendorf-Róg Chocianów
3. Iwona Bożek Chocianów

Mężczyźni

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miejscowość
1. Sebastian Cieśla Brunów
2. Daniel Rączkowski Chocianów
3. Arian Ściubidło Chocianów

Szczegółowe wyniki biegu głównego można znaleźć pod adresem:

https://feniks-timing.pl/wp-content/uploads/2021/10/Wyniki_V_BIEG_O_PUCHAR_OLIMPIJCZYKOW_CHOCIANOW_OPEN_6km

W trakcie biegów uczniowie klas 4-6 i 7-8 szkół podstawowych prowadzili zmagania w konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłką ciężką, biegi sztafet mieszanych.

Wszyscy zebrani mieli okazję skorzystać z pełnej atrakcji, strefy edukacyjno – rekreacyjnej Grupy Respekt Volkswagen Motor Polska Polkowice oraz z warsztatów prowadzonych przez Regionalne Centrum Kultury w Chocianowie. Zaś do dyspozycji najmłodszych uczestników imprezy przygotowano dmuchane zjeżdżalnie.

XX Dzień Olimpijczyka w Chocianowie swoją obecnością zaszczycili sportowcy:

Pan Mieczysław Łopatka

Uczestnik czterech Igrzysk Olimpijskich: Rzym (1960), Tokio (1964), Meksyk (1968),  Monachium (1972). Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej koszykówki. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw Europy. Król strzelców finałowego turnieju mistrzostw Świata. Mistrz kraju. 236 krotny reprezentant polski.  Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Pan Jan Cych

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatleta. Wielokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. Biegacz długodystansowy.

Pan Jan Brzeźny

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Kolarz. Uczestnik Mistrzostw Świata. 8-krotny mistrz Polski. 2-krotny triumfator Tour de Pologne.

Pani Aleksandra Błoch

Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Wioślarka. Uczestniczka mistrzostw Świata i Europy. Wielokrotna mistrzyni polski.

Pani Hanna Jarkiewicz-Widun

Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980). Wioślarka. Uczestniczka mistrzostw Świata i Europy. 17 krotna mistrzyni polski.

Pan Janusz Zarenkiewicz

Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Pięściarz. Brązowy medalista mistrzostw Europy. Mistrz Polski.

Pan Jacek Bodyk

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Kolarz. Uczestnik mistrzostw Świata. Medalista mistrzostw Polski.

Pan Jerzy Górski

Mistrz Świata w podwójnym Triathlonie z Hantsville w USA (1990). Zdobywca tytułu olimpionika.

Uroczystości XX Dnia Olimpijczyka w Chocianowie zorganizowali:

Miasto i Gmina Chocianów, Powiat Polkowicki, Zespół Szkół w Chocianowie, Szkoła Podstawowa w Chocianowie, Stowarzyszenie Mała Ojczyzna Chocianów, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie.

Za pomoc organizacyjną i finansową serdecznie dziękujemy:

Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Regionalnej Radzie Olimpijskiej we Wrocławiu, Regionalnemu Centrum Kultury w Chocianowie, Klubowi Biegacza „Zdyszaaani” Chocianów, Grupie Respekt VW Motor Polska Polkowice, Lokalnej Grupie Działania Wrzosowa Kraina,

Dziękujemy również firmom: GS Smulders Polska Chocianów, Volkswagen Motor Polska Polkowice, Sitech Polkowice, Nadleśnictwo Chocianów, Firmie Tops, Fermy Drobiu Woźniak, Geodeci Marcin Koźlik Chocianów, Chomet Chocianów, StalGum Chocianów, Metal Work Chocianów, Auto Salon Świtoń Paczkowski w Lubinie, Multiagencja Ubezpieczeniowa Insur Invest Chocianów.

Piotr Machoń
Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie