XXI Dzień Olimpijczyka w Chocianowie

XXI Dzień Olimpijczyka w Chocianowie
20 lecie Klubu Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie
27 spotkanie po latach Dolnośląskich Olimpijczyków

 

Motto tegorocznych Uroczystości: „CITIUS, ALTIUS, FORTIUS, COMMUNIS – a więc SZYBCIEJ, WYŻEJ, MOCNIEJ, RAZEM” (fragment Apelu Olimpijskiego 2022)

W dniach 14 i 15 października 2022 roku odbyły się uroczystości już XXI Dni Olimpijczyka w Chocianowie. Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli: Polski Komitet Olimpijski, Regionalna Rada Olimpijska, Starosta Polkowicki pan Kamil Ciupak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Tomasz Kulczyński.

Inauguracja uroczystości odbyła się 14 października w hali sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie, podczas którego wysłuchaliśmy wystąpień gospodarzy oraz zaproszonych gości, oglądaliśmy występy artystyczne a także pokazy sportowe uczniów naszej szkoły, byliśmy również świadkami przeprowadzenia Ceremoniału Olimpijskiego. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Dolnośląskiej Federacji Sportu dla aktywnych działaczy Klubu Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Złote Medale PKOl otrzymali: Klub Olimpijczyka oraz pan Adam Steć, zaś Medale Brązowe: pani Bożena Sokołowska, pani Ewelina Kulesza, pani Małgorzata Światłoń, pan Ireneusz Podolski i pan Hubert Urbański. Rozdano nagrody w konkursach: „Wiedzy o Sporcie” oraz plastycznym „Olimpiada Magia Sportu”. Najlepszych uczestników dekorowali olimpijczycy. Konkurs wiedzy rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych. Kategoria klas 4-6 szkoły podstawowej: miejsce I – Marek Krajniak, II – Filip Kozołup, III – Szymon Kucharski. Kategoria klas 7-8 szkoły podstawowej: miejsce I – Oliwier Rosa, II – Hubert Duszeńko, III – Szymon Markiewicz. Kategoria szkół ponadpodstawowych: miejsce I – Antoni Kozołup, II – Krystian Augustyniak, III – Szymon Kulesza. Konkurs plastyczny zorganizowano dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. Wyniki konkursu: miejsce I – Kaja Janiec, II – Marcelina Woźniak, III – Karol Siepak. Odbyły się również zawody w przeciąganiu liny. Wzięło w nich udział sześć drużyn. Po zaciętych bojach kolejność wyglądała następująco: 1 miejsce – Starostwo Powiatowe w Polkowicach, 2 – Volkswagen Motor Polska Polkowice, 3 – Zespół Szkół w Chocianowie, 4 – Nadleśnictwo Chocianów, 5 – Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Polkowicach, 6 – Brose Sitech w Polkowicach.

Podczas tegorocznej uroczystości Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie obchodził swoje 20 lecie. Tak długa i skuteczna działalność nie jest przypadkowa. Przedstawiciel Klubu miał więc okazję złożyć podziękowania dla samorządów, instytucji, organizacji oraz firm które wspierają działalność Klubu, nastąpiło też przekazanie pamiątkowych statuetek Klubu. Nagrodzeni, obecni podczas uroczystości, to: Samorząd Powiatu Polkowickiego, Samorząd Miasta i Gminy Chocianów, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Nadleśnictwo Chocianów, Regionalne Centrum Kultury w Chocianowie, Volkswagen Motor Polska Polkowice wraz z Grupą Respekt, KGHM Polska Miedź, Dachy TOPS, Stowarzyszenie Mała Ojczyzna Chocianów, Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie.

Ostatnim akcentem dnia było tradycyjne wieczorne spotkanie z Olimpijczykami w ramach „27 spotkania po latach Dolnosląskich Olimpijczyków”, tym razem zorganizowane w Chocianowie, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

Kolejnego dnia, 15 października, uroczystości przeniosły się na tereny Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie oraz pobliskiego Parku Miejskiego. Tutaj też odbył się pełen atrakcji piknik rekreacyjno – sportowo – edukacyjny.

Dzieci, młodzież i dorośli … każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi rywalizowali w Biegu Przedszkolaka na dystansie 200 metrów. Dzieci klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej ścigały się w XXIII Gminnych Biegach Przełajowych.

Wyniki:

Bieg Przedszkolaka

Dziewczynki

Lp. Imię Nazwisko Przedszkole/Miasto
1. Nina Kasperska Chocianów
2. Aleksandra Kasperska Chocianów
3. Aurelia Barowicz Chocianów

Chłopcy

Lp. Imię Nazwisko Przedszkole/Miasto
1. Bartek Chudziński Chocianów
2. Rusłan Chubanu Cherson
3. Natan Kowalczyk Polkowice
XXIII Gminne Biegi Przełajowe Dzieci klasy 1

Chłopcy:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Maksymilian Polaczek Grodzisk Wlkp.
2. Piotr Majchrzak Chocianów
3. Tomasz Bukowski Chocianów
XXIII Gminne Biegi Przełajowe Dzieci klasy 2

Dziewczęta:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Martyna Cież Raków
2. Lena Łata Chocianów
3. Maja Szymańska Trzebnice

Chłopcy:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Miłosz Janik Chocianowiec
2. Igor Mazij Chocianów
3. Maciek Mareczko Chocianowiec
XXIII Gminne Biegi Przełajowe Dzieci klasy 3

Dziewczęta:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Ala Urbańska Chocianów

Chłopcy:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Bartłomiej Puzio Chocianów
2. Julian Kasperski Chocianów
3. Gracjan Mrozowski Chocianów
XXIII Gminne Biegi Przełajowe Dzieci klasy  4-8

Dziewczęta:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Nikola Burdzy Chocianów
2. Zuzanna Szymańska Trzebnice
3. Emilia Pędzich Chocianów

Chłopcy:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Szkoła
1. Borys Sygnat Chocianów
2. Mateusz Marszałek Chocianów
3. Antek Szlachter Lubin

W ostatnim z biegów, którym był VI Bieg o Puchar Olimpijczyków, zawodnicy mieli do pokonania 6,2 kilometrową trasę składającą się z trzech pętli wiodących alejkami Parku Miejskiego oraz pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych. Najlepsi okazali się:

Kobiety:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miasto
1. Sylwia Suszko Lubin
2. Anna Mydłowska Przemków
3. Sylwia Kasperska Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów

Mężczyźni:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miasto
1. Marek Wachnik ZG Ran Lubin
2. Marcin Stróżyński Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów
3. Fabian Frankowski Zespół Szkół w Chocianowie

W ramach tego biegu rozegrano również XVII Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich. Wyniki czołówki biegu:

Kobiety:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miejscowość
1. Sylwia Kasperska Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów
2. Anastazja Zielińska Klub Rugby Chocianów
3. Marta Smyk Stowarzyszenie Mała Ojczyzna Chocianów

Mężczyźni:

Lp. Imię Nazwisko Klub/Miejscowość
1. Marcin Stróżyński Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów
2. Fabian Frankowski Zespół Szkół w Chocianowie
3. Adam Witek Zespół Szkół w Chocianowie

Wszyscy zebrani mieli okazję skorzystać z pełnej atrakcji, strefy edukacyjno – rekreacyjnej Grupy Respekt Volkswagen Motor Polska Polkowice, Nadleśnictwa Chocianów, Kompetentnych w branży (KGHM), wystawy trofeów siatkarskich oraz z warsztatów prowadzonych przez Regionalne Centrum Kultury w Chocianowie. Zaś do dyspozycji najmłodszych uczestników imprezy przygotowano dmuchane zjeżdżalnie. Nie zabrakło również zupy, ciast, popcornu, kawy, herbaty, napojów i wody.

XXI Dni Olimpijczyka w Chocianowie swoją obecnością zaszczycili sportowcy:

Pan Mieczysław Łopatka

Uczestnik czterech Igrzysk Olimpijskich: Rzym (1960), Tokio (1964), Meksyk (1968),  Monachium (1972). Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej koszykówki. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw Europy. Król strzelców finałowego turnieju mistrzostw Świata. Wielokrotny mistrz kraju. 236 krotny reprezentant polski. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. Członek Kapituły ds. Odznaczeń PKOl.

Pan Jan Cych

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatleta. Wielokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. Biegacz długodystansowy.

Pan Ryszard Tomczyk

Olimpijczyk z Monachium (1972). Pięściarz. Złoty, srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Europy. Trzykrotny Mistrz Polski. W 1971 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszego sportowca polski.

Pan Leszek Swornowski

Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich (Moskwa 1980). Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Szpadzista. Brązowy medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Wielokrotny Mistrz Polski.

Pan Jan Brzeźny

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Kolarz. Uczestnik Mistrzostw Świata. 8-krotny mistrz Polski. 2-krotny triumfator Tour de Pologne.

Pan Ryszard Podlas

Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976), lekkoatleta. srebrny medalista Mistrzostw Europy i Halowych Mistrzostw Europy, brązowy medalista Uniwersjady, czterokrotny Mistrz Polski.

Pan Jacek Bodyk

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Kolarz. Uczestnik mistrzostw Świata. Medalista mistrzostw Polski.

Pan Jacek Jaracz

Brązowy medalista Mistrzostw Świata w sumo z Tokio 1998.

Pani Daria Onyśko-Korczyńska

Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008). Lekkoatletka. Srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu sztafetowym 4x100m. Brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy w biegu na 60m. wielokrotna mistrzyni polski w biegach sprinterskich.

Pan Jacek Bocian

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000). Lekkoatleta. Srebrny medalista mistrzostw świata. Złoty i srebrny medalista halowych mistrzostw świata. Srebrny medalista mistrzostw Europy w biegach sztafetowych 4x400m. Wielokrotny mistrz kraju.

Pan Marcin Marciniszyn

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004). Lekkoatleta. Brązowy medalista mistrzostw świata. Halowy wicemistrz świata. Brązowy medalista mistrzostw Europy i halowych mistrzostw Europy w biegu sztafetowym 4x400m. Wielokrotnym mistrz polski.

Uroczystości XXI Dni Olimpijczyka w Chocianowie zorganizowali:

Miasto i Gmina Chocianów, Powiat Polkowicki, Regionalne Centrum Kultury w Chocianowie, Zespół Szkół w Chocianowie, Stowarzyszenie Mała Ojczyzna Chocianów, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie.

Za pomoc organizacyjną, rzeczową oraz finansową serdecznie dziękujemy:

Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Regionalnej Radzie Olimpijskiej we Wrocławiu, Szkole Podstawowej w Chocianowie, Klubowi Biegacza „Zdyszaaani” Chocianów, Grupie Respekt VW Motor Polska Polkowice, Lokalnej Grupie Działania Wrzosowa Kraina,

Dziękujemy również firmom: KGHM Polska Miedź (Kompetentni w branży), SP Smulders Polska Chocianów, Volkswagen Motor Polska Polkowice, Nadleśnictwo Chocianów, Dachy TOPS, FD Woźniak, Geodeci Koźlik Chocianów,  Multiagencja Ubezpieczeniowa Insur Invest Chocianów, Kuźnia Smaku Chocianów, Wrzosowy Tartak Chocianów.

Piotr Machoń
Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie
Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie