Zwickau-Berlin 2014

W listopadzie 2014r. roku odbyła się druga część wymiany polsko-niemieckiej, tym razem w Niemczech. Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie i pracownicy Volkswagen Motor Polska w Polkowicach pod opieką nauczyciela i tłumacza pani Bernardy Jasińskiej wraz z młodzieżą niemiecką uczącą się w firmie Volkswagen Chemnitz, Zwickau i Wolfsburgu spotkali się w ramach rewizyty w miescie Werdau.

Przez 3 dni zajmowaliśmy się głównie zwiedzaniem różnych obiektów i miejsc. Dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć zakład Volkswagena w Mosel, instytut kształcenia w Zwickau – Bildungsinstitut, zwiedziliśmy muzeum Augusta Horcha, który zapoczątkował produkcję AUDI, piękny rynek miasta Zwickau, w centrum którego znajduje się pomnik wielkiego kompozytowa Roberta Szumana.

Kolejne 3 dni spędziliśmy w stolicy Niemiec. W dzień przyjazdu do Berlina miał miejsce najważniejszy punkt naszego pobytu w Niemczech. W siedzibie przedstawicielstwa Brandenburgii uczestniczyliśmy w konferencji w ramach XVII Forum Polsko-Niemieckiego. Podczas uroczystości odznaczono Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu “Nagrodą Polsko-Niemiecką”. Wyróżnienie to, przyznawane jest corocznie osobom oraz organizacjom za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Wręczenie nagrody odbyło się w obecności prof. Władysława Bartoszewskiego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Dialogu Międzynarodowego, który był więźniem Auschwitz oraz Dietmara Woidke, premiera Brandemburgii i pełnomocnika rządu federalnego do spraw stosunków z Polską przez ministra spraw zagranicznych Polski Grzegorza Schetynę oraz ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka Waltera Steinmeiera. Praca Domu została zaprezentowana przez Christopha Heubnera, przewodniczącego Zarządu Fundacji oraz Leszka Szustera, dyrektora MDSM. Przypomnijmy, że nagrodzona instytucja jest miejscem, do którego rokrocznie przyjeżdża młodzież Zespołu Szkół w Chocianowie i pracownicy VW Motor Polska, aby wspólnie z młodzieżą niemiecką poznawać historię obozu Auschwitz-Birkenau poprzez 2 tygodniowa pracę na terenie muzeum oraz opowiadania historii byłych więźniów przekazywanych nam przez wiceprzewodniczacego komitetu Oświęcimskiego pana Christopha Heubnera. Prezentacji towarzyszył film dokumentujący działania oświęcimskiej instytucji. Na zakończenie zaprezentowaliśmy swoje refleksje związane z regularnie realizowanymi w Domu Spotkań programami. Nasz występ został przyjęty entuzjastycznie i nagrodzony aplauzem. Było to dla nas niesamowite przeżycie, nie tylko ze względu na pobyt w takim miejscu, ale również ze względu na możliwość poznania ludzi z branży politycznej zarówno Polski jak i Niemiec. Po uroczystości wzięliśmy udział w bankiecie, podczas którego mogliśmy porozmawiać z politykami i zrobić wspólne zdjęcia pamiątkowe.

Przez kolejne dni zwiedzaliśmy stolicę Niemiec. Widzieliśmy m.in.: Reichstag, Poczdam oraz najbogatszą dzielnicę miasta Grünewald. Dzielnica ta podczas II Wojny Światowej zamieszkana była głównie przez ludność żydowską. Bezpośrednio z tego miejsca wyjeżdżały pierwsze transporty Żydów do obozu w Oświęcimiu.

O zabytkach i historii miasta opowiadał nam pan Christoph Heubner, który mieszka w Berlinie od wielu lat. Na zakończenie spotkaliśmy się wszyscy razem, aby podsumować cały projekt. Było nam bardzo przykro, że nasz pobyt w Niemczech tak szybko dobiegł końca.

Wymiana w Niemczech była zakończeniem całej układanki, którą zaczęliśmy składać w Oświęcimiu. Uświadomiono nam, że jesteśmy ludźmi dorosłymi, którzy są wolni, którzy mają prawo decydować o swoim losie w państwie. Nie można biernie przyglądać się krzywdzie, należy jej przeciwdziałać albo zapobiegać. Należy dążyć do tego, aby zło mające miejsce podczas wojny już nigdy się nie powtórzyło. Bardzo dobrze, że młodzi ludzie z Polski i z Niemiec uczestniczą w takich spotkaniach, wspólnie poznają historię i przełamują stereotypy pomiędzy naszymi narodami. Jesteśmy wdzięczni za solidną lekcję historii w muzeum Auschwitz, dzięki niej możemy zobrazować sobie okrucieństwo, które miało tam miejsce. Jednakże ta wymiana była dla nas nie tylko lekcją historii, lecz także lekcją o wzajemnej tolerancji, szacunku do siebie, poznawania kultur Polski i Niemiec.

Szczególne podziękowania kierujemy firmie Volkswagen Motor Polska w Polkowicach oraz Volkswagen GmbH w Wolfsburgu za coroczne organizowanie wymiany polsko-niemieckiej przy udziale naszej szkoły.

Karolina Bałabuch,
uczennica IV klasy Technikum Logistycznego w Chocianowie