Logo: Edukacja EkologicznaLogo: Zespół Szkół w Chocianowie

29 marca 2017 roku w Zespole Szkół w Chocianowie odbył się warsztat edukacji ekologicznej pn. „Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”. Działanie dofinansowane przez Powiat Polkowicki, prowadzone w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2017.

W warsztacie wzięło udział ponad 200 uczniów z dziewięciu klas naszej szkoły. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku marca 2017 roku. Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez młodzież surowców wtórnych, natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, zużyte tonery i kartridże, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe, płyt CD oraz kasety magnetyczne.

Wyniki końcowe finału:

I miejsce – klasa 4 TT,
II miejsce – klasa 1 TA,
III miejsce – klasa 3 TA,
IV miejsce – klasa 3 TTL,
V miejsce – klasa 2 TT,
VI miejsce – klasa 1 TT,
VII miejsce – klasa 3 TT,
VIII miejsce – klasa 3 TB,
IX miejsce – klasa 1 A.

Podczas akcji zebrano ponad cztery tony makulatury oraz ponad jedenaście ton elektroodpadów, do tego 7 kg aluminium, ponad 330 kg baterii, 15 akumulatorów, blisko 130 kg plastikowych zakrętek, 2277 szt. kartridży i tonerów, 14 kg metalowych zakrętek i puszek, 86 szt. telefonów komórkowych oraz ponad 200 kg płyt CD i kaset magnetycznych.

Wyniki końcowe konkursu - szczegóły (DOC – 33 kB)

Wszystkie zebrane surowce trafią do specjalistycznych firm i punktów odbioru surowców wtórnych. Makulatura, elektroodpady oraz akumulatory odebrane zostały przez firmę AG-EKO z Lubina w ramach otwartej akcji „Zbieraj odpady”. Aluminium i zakrętki metalowe odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie. Baterie przekazane zostaną Organizacji Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii „Bateryjne fair play” w kategorii „Pomagamy”. Plastikowe zakrętki przekazane zostaną Fundacji „Nutka” z Chocianowa, która wspiera rozwój uzdolnionych muzycznie dzieci. Tonery i kartridże przekazywane są do recyklingu w ramach ogólnopolskiej akcji „Komputery za tonery” prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „TECHNIKA” Sp. z o. o. w Gliwicach. Telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie. Płyty CD oraz kasety magnetyczne przekazane zostaną spółce  SlamPoland Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, która jest organizatorem ogólnopolskiej akcji pn. „Stań po zielonej stronie mocy”.

Dzięki akcji, szkoła pozyska dodatkowe środki finansowe w wysokości około 1500 zł. dofinansowania, na realizację Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej w 2017 roku.

Podsumowania warsztatów oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów, które odbyło się w hali sportowej, dokonała pani Bożena Wiszniewska dyrektor szkoły.

Nagrodami w konkursie były: dla zwycięskiej klasy udział w trzydniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Za pozostałe miejsca klasy wezmą udział w dwu i jednodniowych warsztatach ekologicznych (warsztaty w formie rajdów pieszych lub rowerowych).

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Piotr Machoń, Wojciech Wróbel.