„Europejski system szkolenia zawodowego dla dolnośląskiego rzemiosła”

Uczniowie technikum mechatronicznego wspólnie z uczniami szkoły branżowej I stopnia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych dzięki współpracy z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą mieli okazję wziąć udział w projekcie finansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój pn.: „Europejski system szkolenia zawodowego dla dolnośląskiego rzemiosła”.

Projekt był realizowany w terminie  25 lipca – 13 sierpnia 2022, z czego pierwszy tydzień w formie online  jako kurs języka angielskiego i języka duńskiego oraz przygotowanie kulturowo-pedagogicznego. Natomiast dwa kolejne tygodnie to wyjazd do duńskiego partnera podczas których uczniowie zdobywali wiedzę praktyczną na zajęciach w profesjonalnie przygotowanych warsztatach przyszkolnych oraz na praktykach zawodowych w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów.  Szczególnie mogli zapoznać się ze specyfiką samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz ze sposobem ich serwisowania.

Projekt był realizowany w pięknym, duńskim mieście Nykøbing Falster w Center for Erhvervsrettede uddannelser Lolland Falster.

Młodzież miała zapewnione: wycieczki między innymi do stolicy Danii – Kopenhagi, a także wyżywienie, transport, noclegi, ubezpieczenie oraz kieszonkowe w wysokości 150 euro.

Należy zaznaczyć, że sam projekt to nie tylko wiedza i nauka, ale także możliwość poszerzania swoich horyzontów poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc oraz obcowanie z nowymi ludźmi i kulturą.