Aktywna turystyka w zgodzie z naturą – rajd rowerowy, maj 2016

W dniach 11 – 13 maja 2016 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. “Aktywna turystyka w zgodzie z naturą. Rajd rowerowy”. Działanie dofinansowane przez Powiat Polkowicki. W warsztacie udział wzięło 16 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 2 TTL. Warsztat miał charakter rajdu rowerowo-pieszego.

Warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach publicznych przez kolumnę rowerzystów oraz pieszych. Następnie uczestnicy warsztatów wyruszyli w rajd rowerowy przejeżdżając przez miejscowości: Chocianów – Jakubowo Lubińskie – Wysoka – Jędrzychówek – Pogorzeliska – Nowa Wieś Lubińska – Jędrzychów –Szklary Górne – Szklary Dolne – Trzmielów – Chocianów – Duninów – Rokitki. Po drodze młodzież mogła podziwiać przyrodę „Przemkowskiego Parku Krajobrazowego”, Obszarów Chronionego Krajobrazów „Lasy Chocianowskie” i „Dolina Czarnej Wody”. Tego dnia uczestnicy wyjazdu przejechali około 60 km, spędzając na rowerze około pięć godzin. Wieczorem odbyły się zajęcia teoretyczne poświęcone omówieniu aktywnej turystyki z jej ekologicznymi aspektami oraz wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Kolejny dzień warsztatów to 20 km rajd pieszy na trasie Rokitki – Zamienice – Biała – Chojnów – Czernikowice – Rokitki. Młodzież zwiedzała Muzeum Regionalne w Chojnowie, oraz dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chocjnowie wzięła udział w zajęciach rekreacyjnych (kręgielnia, sala fitness, siłownia). Dzień zakończyło wspólne ognisko.

Ostatniego dnia warsztatów odbył się spacer po miejscowości Rokitki, podczas którego młodzież oglądała tutejsze zbiorniki wodne. Następnie grupa udała się w drogę powrotną do Chocianowa, przejeżdżając przez miejscowości Rokitki i Duninów do Chocianowa, pokonując rowerem kolejne 15 km.

W trakcie trwania zajęć zwracano uwagę w szczególności na konieczność dbałości i poszanowania otaczającego nas środowiska naturalnego. Przekonywano też uczestników warsztatów do aktywnego spędzania czasu i wykorzystywania alternatywnych, dla pojazdów spalinowych, sposobów przemieszczania się.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Anna Druzga, Ireneusz Podolski, Piotr Machoń.