Dzień Olimpijczyka w Chocianowie – 06.10.2018r.

Zespół Szkół w Chocianowie oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie włączyli się w organizację Dnia Olimpijczyka w Chocianowie. Do organizacji uroczystości przyłączyli się również: Urząd Miasta i Gminy w Chocianowie, Szkoła Podstawowa w Chocianowie oraz MZGKiM w Chocianowie. Do organizatorów dołączyli również, Lubinpex Lubin, grupa Respekt VW Motor Polska Polkowice oraz Klub Biegacza Zdyszaaani Chocianów. Uroczystość objęta została patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów oraz Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Całość rozpoczęła defilada zawodników biorących udział w zawodach, którzy przeszli przed wypełnionymi do ostatniego miejsca trybunami w hali sportowo – widowiskowej Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie. Kolejno zaprezentowały się szkoły: Szkoła Podstawowa w Parchowie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Trzebnicach oraz Szkoła Podstawowa w Chocianowie. Następnie do zebranych swoje słowa skierowali, pan Franciszek Skibicki Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów oraz pan Mieczysław Łopatka Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. Powitani zostali przybyli na uroczystość goście a w szczególności olimpijczycy, pan Mieczysław Łopatka (wybitny koszykarz, czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972), pan Leszek Swornowski (szermierz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980, oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pan Ryszard Podlas (lekkoatleta, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976) oraz pan Andrzej Lis (szermierz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980)

Program uroczystości obfitował w liczne zawody i konkursy rekreacyjno – sportowe a jego realizację poprzedziło jeszcze przeprowadzenie ceremoniału olimpijskiego.

Dzieci najmłodszych klas szkoły podstawowej rywalizowały w XIX Gminnych Biegach Przełajowych klas I-III. Starsze dzieci z klas IV-VI, rywalizowały w ramach wielobojowych drużynowych zawodach szkół podstawowych. Przeprowadzono również II Bieg o Puchar Olimpijczyków oraz zorganizowane w ramach tego biegu XIII Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich. Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje przygotowane przez grupę Respekt VW, dmuchańce dla dzieci oraz przysmaki (tosty, gofry, owoce) przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Wyniki zawodów:

XIX Gminne Biegi Przełajowe dzieci klas I-III. W zawodach uczestniczyło 50 dzieci.

Klasy I, dziewczęta: I – Maja Śliwińska (Trzebnice), II – Emilia Poszwińska (Chocianów), III – Emilia Urbańska (Chocianów), chłopcy: I – Antoni Tomczak (Trzebnice), II – Filip Czerep (Parchów), III – Adam Gotowiec (Chocianów).

Klasy II, dziewczęta: I – Oliwia Dawiec (Trzebnice), II – Oliwia Stępniewicz (Trzebnice), III – Nadia Kusiołek (Chocianów), chłopcy: I – Piotr Horoszczak (Chocianów), II – Marek Krajniak (Chocianów), III – Dominik Zwierz (Chocianów).

Klasy III, dziewczęta: I – Oliwia Czaja (Parchów), II – Agata Grodecka (Chocianów), III – Amelia Budzeń (Chocianów), chłopcy: I – Kamil Konkel (Chocianów), II – Karol Poszwiński (Chocianów), III – Filip Dorosz (Chocianów).

Mistrzostwa Szkół Podstawowych w drużynowym wieloboju lekkoatletycznym klas IV-VI.

I – SP Chocianów, II – SP Trzebnice, III – SP Parchów.

Bieg o Puchar Olimpijczyków. Kobiety: I – Sara Gościewicz (Przemków), II – Sylwia Kasperska (Chocianów), III – Aleksandra Korta (Trzebnice), mężczyźni: I – Maciej Cichosz (Chocianów), II – Krzysztof Glapski (Chocianów), III – Adrian Ściubidło (Chocianów).

 XIII Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich. Kobiety: Sylwia Kasperska, Aleksandra Korta, Elżbieta Kałuża, mężczyźni: Maciej Cichosz, Krzysztof Glapski, Adrian Ściubidło.

Na zakończenie odbyło się uroczyste przekazanie nagród, które wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów oraz olimpijczycy, panowie Mieczysław Łopatka, Leszek Swornowski, Ryszard Podlas oraz Andrzej Lis.

Nagrody ufundowali: Miasto i Gmina Chocianów, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Piotr Machoń