Kolejny sezon staży zagranicznych

Uczniowie kierunku Technik Obsługi Turystycznej już po raz kolejny mieli możliwość odbywania staży zagranicznych w renomowanych hotelach i zakładach gastronomicznych. Zespół Szkół w Chocianowie umożliwia uczniom wyjazdy na kilkumiesięczne staże zagraniczne do takich krajów jak: Francja, Austria, Włochy, Hiszpania.

Stażyści, którzy decydują się na wyjazd, podpisują umowę z hotelem. Koszty dojazdu, powrotu oraz zakwaterowanie i wyżywienie podczas stażu pokrywa zagraniczny pracodawca. Dodatkowo stażysta za swoją pracę otrzymuje gratyfikację finansową. Pobyt na stażu może być miesięczny lub może trwać nawet do kilku miesięcy i obejmować okres wakacyjny. W roku szkolnym 2012/2013 z oferty staży zagranicznych w okresie od maja do końca września skorzystało i korzysta, gdyż obecnie uczniowie przebywają jeszcze poza granicami Polski, 24 uczniów.

Czy warto poświęcić wakacje aby wyjechać na staż zawodowy? Takie pytanie zadałem stażyście, który trzy miesiące spędził na stażu w hotelu w Hiszpanii? Oczywiście – jest to doskonała szansa na poznanie nowej kultury, zwyczajów, regionów oraz kuchni hiszpańskiej. To możliwość połączenia pracy i zwiedzania (zwiedziłem Barcelonę!). To nauka języka obcego, zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo po odbytym stażu otrzymałem celującą opinię pracodawcy, która z pewnością przyda mi się na zawodowym rynku pracy. Ale chyba najważniejsze dla mnie – to satysfakcja osobista z faktu, że poradziłem sobie zawodowo, emocjonalnie oraz że spędziłem niezapomniane wakacje.

Cieszy taka opinia, gdyż staż to z pewnością również wielkie wyzwanie dla każdego ucznia, dodatkowe obowiązki związane z odpowiednim przygotowaniem się do pracy np. prasowanie, pranie, zdarza się  ograniczony dostęp do internetu czy w końcu stres związany z komunikacją w języku obcym. Staż pozwala wiec nie tylko nauczyć się zawodu, poznać inną kulturę, inną kuchnię, inny język, ale także uczy dorosłości.