Logistycy na warsztatach w Szczecinie

W dniach 12 – 14 listopada 2012 r. grupa uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie z klas 1 TTL i 2 TTL uczestniczyła w trzydniowych zajęciach dydaktycznych dla uczniów z branży logistyczno-transportowo-spedycyjnej.

Zajęcia dydaktyczne zostały zorganizowane, w ramach realizacji projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II, przez Zachodniopomorską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Szczecinie.

Zajęcia warsztatowe dotyczyły głównie infrastruktury logistycznej, planowania logistycznego, organizacji usług oraz słownictwa związanego z logistyką i spedycją, kosztów w transporcie, współczesnych środków transportowych oraz ich doboru do zadań logistyczno-spedycyjnych w transporcie.

Jednak jak doskonale wszystkim wiadomo nie samą nauką człowiek żyje dlatego też organizatorzy zapewnili uczniom “zapoznanie” z miastem Szczecin. Niezapomnianych wrażeń dostarczył spacer z przewodnikiem po Szczecinie, ale jeszcze większy zachwyt wzbudziła Katedra pw. Św. Jakuba Apostoła wraz z koncertem organowym i zapierającym w piersi dech widokiem z wieży na miasto. Dodatkowo uczniowie odwiedzili Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, które jest nie tylko obiektem wystawienniczym, ale  instytucją kultury nastawioną na aktywne propagowanie dziejów i osiągnięć światowej techniki i cywilizacji.

Uczniowie odwiedzili także Szczecińskie Podziemne Tarasy Turystyczne – schron przeciwlotniczy (LSR – Luftschutz Räume), który przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny światowej, od momentu rozpoczęcia się nalotów, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne.

Dla wszystkich ten wyjazd na długo pozostanie w pamięci.