Młodzież z technikum mechatronicznego na stażu w Lipsku

Już po raz szósty młodzież z technikum mechatronicznego wyjechała na staż zawodowy do Niemiec. Wybrana spośród najlepszych 30-osobowa grupa uczniów klas trzecich i czwartych przebywała miesiąc czasu w terminie od 13.01 do 09.02.2013r. na stażu w Lipsku. Było to możliwe dzięki wygranemu projektowi unijnemu w ramach programu Leonardo da Vinci pt. “Zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę zagraniczną”.

Przed wyjazdem odbyło się szkolenie kulturowo-językowe oraz spotkanie organizacyjne z udziałem rodziców, na którym ustalono kwestie wyżywienia i zapoznano się z programem stażu. Uczniowie mieli wszystko zorganizowane tj. zapewniony transport w obie strony, ubezpieczenie, zakwaterowanie, atrakcyjne miejsca praktyki. Natomiast na miejscu dostali bilety miesięczne pozwalające na poruszanie się wszystkimi środkami transportu w obszarze miasta Lipska.

Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzymał słowniczki techniczne, mapki, informatory o Lipsku i wysokie kieszonkowe, m. in. na wyżywienie. W hotelu Blaues Palais, w każdym pokoju był aneks kuchenny, więc nie było problemu z przyrządzeniem sobie posiłku wg własnego upodobania.

Wszystko finansowane było ze środków unijnych, ale też przy wsparciu starostwa powiatowego, które pożyczyło szkole 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta wróci do starostwa po rozliczeniu projektu.

Tym razem można bardzo wysoko ocenić, jakość pobytu młodzieży na stażu. Obecny dyrektor Zespołu Szkół mgr Andrzej Wojtkowiak wraz z koordynatorem i zarazem autorem projektu mgr Małgorzatą Tarasiuk wypracowali w kontakcie z panią dr Marią Peter prezesem Stowarzyszenia Europa Haus Leipzig niezwykle atrakcyjny program stażu, wzbogacający doświadczenia zawodowe każdego uczestnika oraz rozwijający jego znajomość języka niemieckiego zawodowego.

Dzięki licznym kontaktom partnera niemieckiego tym razem uczniowie odbywali staż aż w trzynastu zakładach na terenie całego Lipska będących warsztatami lub serwisami naprawczymi.  Były to głównie warsztaty i salony samochodowe takich firm jak: Volkswagen Automobile Leipzig – trzy salony, Abschlepp- und Bergungsdienst Scholz, Auto-Schneider, HGS Service, Auto-Borvitz, Autohaus Uwe Baade, LS Auto-Service, KFS Autotechnik+Elektrik, ale też zakład utylizacji samochodów Autoverwertung Richter i warsztaty Lucky Bike. Poza tym dwie osoby były w firmie Peter Hoffmann Elektroinstallation, która zajmowała się usuwaniem bieżących awarii elektrycznych i elektronicznych na terenie Lipska.

Młodzież posiadała już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy pracy w usuwaniu różnych usterek oraz wykonywaniu standardowych czynności naprawczych różnego typu pojazdów i urządzeń. Uczestnicy zrealizowanego projektu Leonardo odbywając praktykę stażową w poszczególnych warsztatach nabyli umiejętności i kompetencje w zakresie diagnozowania sprawności pojazdów i urządzeń, ich serwisowania z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, a także naprawy uszkodzonych podzespołów, wyszukiwaniu i usuwaniu usterek w działaniu różnych układów oraz w wykonywaniu typowych prac monterskich w warsztacie samochodowym.

Dzięki temu, że uczniowie odbywali staż w małych grupkach głównie dwuosobowych, zmuszeni byli do bezpośredniego komunikowania się ze swoimi opiekunami niemieckimi, co mocno rozwinęło znajomość języka obcego. Młodzież sumiennie pracowała na swoich stanowiskach pracy i radziła sobie bardzo dobrze, a na koniec uzyskała wiele pochwał i podziękowań.

Wraz z grupą do Niemiec udało się dwóch opiekunów nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr Małgorzata Tarasiuk i tłumacz języka niemieckiego mgr Bernarda Jasińska, którzy wraz z członkami Stowarzyszenia Europa Haus zajmowali się realizacją programu i opiekowali się uczestnikami.

Program stażu był bardzo bogaty. Wśród zrealizowanych punktów na szczególną uwagę zasługują wycieczki do zakładu BMW oraz zajęcia w warsztatach Porsche na terenie Centrum Kształcenia i Technologii dla młodzieży Garage w byłej dzielnicy przemysłowej Lipska.

W BMW uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z przebiegiem procesu produkcyjno-technologicznego począwszy od produkcji karoserii, poprzez lakiernię aż do montażu końcowego oraz testowania gotowych samochodów. Tam też mogli obserwować praktyczne wykorzystanie robotów przemysłowych.
Natomiast w przypadku Porsche warsztaty związane były z budową i diagnostyką tych aut.
Uczniowie zapoznali się także z innymi warsztatami technicznymi znajdującymi się w tymże Centrum – Garage i mieli zajęcia na wystawie starych luksusowych samochodów w muzeum Da Capo.

Oprócz tego młodzież zwiedziła monumentalny Pomnik Bitwy Narodów, ZOO Leipzig, Rynek i zabytki Lipska, Muzeum Najnowszej Historii Niemiec, Stadion Narodowy, Muzeum Techniki Drukarskiej, Wystawę “Leonardo da Vinci” z modelami technicznymi wynalazków mistrza oraz jego obrazami, lotnisko Leipzig-Halle i podziwiała Lipsk z tarasu widokowego Panorama Tower.
Grupa była także na koncercie organowym w Filharmonii oraz na koncercie kwartetu smyczkowego muzyki Lutosławskiego w budynku telewizji MDR.
Bardzo podobała się też i cieszyła dużym zainteresowaniem ekspozycja na Targach Lipskich “Motorrad Messe”, gdzie uczniowie oglądali prezentację motorów różnych firm i marek oraz obejrzeli pokaz Monster Trial ekstremalnych akrobacji motocyklowych.
Uczestnicy mogli też skorzystać z fitnessclubu, siłowni i sauny oraz odwiedzać polski kościół w dzielnicy Plagwitz.

Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o odbytym stażu od partnera niemieckiego Europa Haus i certyfikaty firmowe zakładu, w którym pracowali, a także dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

Zdobyte doświadczenie zawodowe jest szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i niewątpliwe przyczyni się do pomyślnego zdania zewnętrznego egzaminu zawodowego oraz w perspektywie przyda się podczas poszukiwania pracy. Dodatkowo tak bogate doświadczenie zawodowe stwarza możliwość podjęcia działalności usługowej w dziedzinie napraw i serwisowania niezwykle skomplikowanych i nowoczesnych pojazdów oraz urządzeń. Jest także gwarancją zdobycia pracy w wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych, zwłaszcza w dziedzinie motoryzacyjnej.