Porządkowanie terenów leśnych, IX 2019

W dniu 20 września 2019 roku odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej pn. „Porządkowanie terenów leśnych”. Działanie realizowane w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2019. Zajęcia przeprowadzono dzięki merytorycznemu i finansowemu wsparciu Nadleśnictwa Chocianów. W warsztacie udział wzięło dwudziestu ośmiu uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 1 AP. Warsztat przeprowadzony został na terenie siedziby Nadleśnictwa Chocianów oraz lasów chocianowskich.

Na początku grupa udała się pod siedzibę Nadleśnictwa w Chocianowie gdzie omówiono cele zajęć. Problematykę niewłaściwego zachowania ludzi przebywających w lesie a w szczególności zaśmiecania terenów leśnych przedstawił pan Paweł Pawłowski, specjalista ds. edukacji leśnej chocianowskiego Nadleśnictwa. W dalszej części młodzież udała się na tereny leśne gdzie przystąpiła do porządkowania wyznaczonego terenu leśnego z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Młodzież zebrała kilkanaście worków śmieci, w tym m.in. butelki szklane i plastikowe, puszki, torby foliowe, inne elementy plastikowe i metalowe oraz wiele innych. Po zakończeniu tej części warsztatów grupa wróciła na teren siedziby Nadleśnictwa w Chocianowie gdzie odbyło się wspólne ognisko.

Działanie to przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej pn „sprzątaMY”. Akcja ta jest wspólnym przedsięwzięciem Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych. Do kampanii przyłączyło się 430 nadleśnictw z całego kraju w tym również Nadleśnictwo Chocianów.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Małgorzata Światłoń-Szydełko, Piotr Machoń.

Piotr Machoń
szkolny koordynator
edukacji ekologicznej