Praktyki w Austrii dla najlepszych, 2015 – relacja

W ramach współpracy polsko-austriackiej koordynowanej ze strony Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej uczestniczyli już po raz drugi w projekcie praktyk zawodowych pn.  “Praktyki w Austrii dla najlepszych”.

Warunkiem udziału w projekcie było pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez Pana Dietmara Müllera, koordynatora komórki ds. turystyki w austriackim Urzędzie Pracy AMS w Bludenz. Rozmowa ta odbywała się w języku niemieckim jak również w języku angielskim i miała na celu zbadanie umiejętności językowych oraz zakresu wiedzy związanej z zawodem. Zakwalifikowani do projektu uczniowie wyjechali w terminie 19.01. – 01.03.2015 do Vorarlberg, regionu turystycznego położonego w Alpach austriackich. Na czas praktyk zostało im zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i pełne ubezpieczenie zdrowotne.

Po 6 tygodniach nabywania umiejętności praktycznych, a także dużej wiedzy teoretycznej w hotelach o wysokim standardzie, uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia. Za przepracowany okres praktyk otrzymali również wynagrodzenie w wysokości 1100 € netto, a także propozycje pracy po ukończeniu szkoły.

Należy zaznaczyć, że dzięki zdobytemu doświadczeniu i otrzymanym certyfikatom w języku niemieckim, z pewnością łatwiej będzie znaleźć im pracę nie tylko w branży turystycznej, ale w każdej z gałęzi szeroko pojętych usług gdzie ceni się umiejętności językowe i praktyczne.