Projekt „ Nauka poprzez spotkanie” – Oświęcim, 2016

We wrześniu ruszyła nowa edycja projektu polsko – niemieckiego „ Nauka poprzez  spotkanie”. Projekt jest realizowany jak zwykle w miejscu szczególnym nie tylko dla Polaków ale i wielu innych narodów świata – w Oświęcimiu.

Uczestnikami projektu , który ma na celu ocalić historię od zapomnienia, byli praktykanci z Zwickau, Chemnitz, Drezna i Wolfsburga oraz pracownicy VW- Motor Polska z Polkowic jak również uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie.

Celem projektu jest także poznawanie historii holokaustu w miejscu, w którym się ona wydarzyła, pomoc muzeum Auschwitz- Birkenau, gdzie każdy rodzaj wsparcia jest na wagę złota, poznawanie regionu i doskonalenie języka niemieckiego. Młodzi ludzie wykonywali różne pilne prace na rzecz muzeum.

Program pobytu był urozmaicony. Wspominanie historii holokaustu przeplatane było licznymi wycieczkami do najpiękniejszych miejsc regionu między innymi do Krakowa i Wieliczki.

Niezapomnianej lekcji historii udzielał nam wice- przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego pan Christoph Heubner, któremu jesteśmy wdzięczni za pełne emocji i wzruszeń chwile.

Cieszymy się z prac wykonanych na rzecz muzeum obozu Auschwitz- Birkenau, gdyż zostawiamy tu część siebie, pokazujemy żyjącym byłym więźniom obozu, że pamiętamy i dbamy, aby ta okrutna historia nie poszła w zapomnienie lecz była przestrogą dla następnych pokoleń.

Młodzież z Polski i Niemiec oraz pracownicy VW- Motor Polska podzielili się z managerami wrażeniami i spostrzeżeniami z pobytu w tym specyficznym miejscu, które ich zdaniem już nie dzieli lecz łączy. Kulminacyjny punkt spotkania stanowiło wspólne złożenie wieńca pod ścianą śmierci przy bloku 11 w KL Auschwitz, co wywołało ogromne wzruszenie.

Podczas pobytu uczestnicy projektu wypracowali wspólne stanowisko wypowiedziane głośno w obu językach „ NIGDY WIĘCEJ  !  –  NIE MEHR !”.

W listopadzie nastąpiła druga część projektu w Niemczech. Polska grupa poznała Saksonię, zakłady VW w Mosel i instytut kształcenia VW w Zwickau po czym wszyscy udali się do Berlina. Bardzo wzruszającym momentem pobytu w Saksonii było złożenie kwiatów i zniczy na grobie nieznanego polskiego pracownika przymusowego w Königswalde, podczas którego odśpiewano hymn Polski i Niemiec.

Głównym wydarzeniem w stolicy Niemiec okazała się wizyta u wice-ministra sprawiedliwości oraz burzliwa dyskusja młodzieży z panem ministrem Billen o przemocy i nienawiści w Internecie i na face book-u, podczas której również doszło do wygłoszenia wspólnego zdania „ LEBEN OHNE HASS ! – ŻYCIE BEZ NIENAWIŚCI !”

Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w projekcie „Nauka poprzez spotkanie”.

Szczególne podziękowania kierujemy do pana Heubner za obrazowe przekazanie nam historii, pani Ines Doberanzke oraz pani Agnieszce Stefanko za zasponsorowanie pobytu w Oświęcimiu jak również pani Vogelsang za wsparcie a kolegom i koleżankom za mile spędzone chwile.

Renata Łukaszewska i uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie