Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów

25 marca 2019 roku w Zespole Szkół w Chocianowie odbył się warsztat edukacji ekologicznej pn. „Przygotowanie szkoły do selektywnej zbiórki odpadów”. Działanie prowadzone w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej „Ja i moje środowisko” 2019, współfinansowane przez Powiat Polkowicki.

W warsztacie wzięło udział ponad 120 uczniów z sześciu klas naszej szkoły. Warsztat był jednocześnie finałem szkolnej akcji zbierania surowców wtórnych, która trwała od początku marca 2019 roku. Finał składał się z dwóch części, pierwsza to liczenie zebranych przez młodzież surowców wtórnych, natomiast druga część miała charakter konkursu wiedzy.

W tej edycji akcji (podobnie jak w poprzednich) zbiórce podlegały następujące surowce: makulatura, aluminium, zużyte baterie, zużyte akumulatory, zakrętki plastikowe, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zakrętki i puszki metalowe, niesprawne telefony komórkowe.

Wyniki końcowe finału:

I miejsce – klasa 1 TT,

II miejsce – klasa 3 A,

III miejsce – klasa 3 TA,

IV miejsce – klasa 2 TTM,

V miejsce – klasa 2 TL,

VI miejsce – klasa 2 TA.

Podczas akcji zebrano ponad dwie tony makulatury oraz blisko 3,4 tony elektroodpadów, do tego 12 kg aluminium, prawie 160 kg baterii, dwa akumulatory, blisko 230 kg plastikowych zakrętek oraz 51 szt. telefonów komórkowych. ( wyniki końcowe (165 pobrań ) )

Wszystkie zebrane surowce trafią do specjalistycznych firm i punktów odbioru surowców wtórnych. Makulatura, elektroodpady oraz akumulatory odebrane zostały przez firmę AG-EKO z Lubina w ramach otwartej akcji „Zbieraj odpady”. Aluminium i zakrętki metalowe odebrał punkt skupu złomu w Chocianowie. Baterie przekazane zostaną Organizacji Odzysku REBA S.A. w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu zbiórki zużytych baterii „Bateryjne fair play” w kategorii „Pomagamy”. Plastikowe zakrętki przekazane zostaną Społecznemu Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski w Chojnowie. Telefony komórkowe zbierane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Coolschool – sprzęt sportowy lub komputerowy za telefony komórkowe” akcję prowadzi firma Greenfone Sp. z o. o. w Warszawie.

Nagrodami w konkursie były: dla zwycięskiej klasy udział
w dwudniowych wyjazdowych warsztatach ekologicznych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Za pozostałe miejsca klasy wezmą udział w jednodniowych warsztatach ekologicznych (warsztaty w formie rajdów pieszych lub rowerowych).

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie warsztatu: Agnieszka Hruszowiec, Małgorzata Światłoń-Szydełko, Ewelina Kulesza, Wojciech Wróbel, Piotr Machoń.

Piotr Machoń
szkolny koordynator
 edukacji ekologicznej