Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego, kwiecień 2014

W dniach 10 – 11 kwietnia 2014 roku odbył się warsztat edukacji ekologicznej pn. “Przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego”. Warsztat realizowany w ramach Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” 2014. Zajęcia sfinansowane ze środków Powiatu Polkowickiego. W warsztacie udział wzięło siedemnaścioro uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie, z klasy 4 TL. Warsztat przeprowadzony został na terenach Rudawskiego Parku Krajobrazowego (RPK) oraz Karpacza.

Pierwszego dnia wyjazdu młodzież podziwiała osobliwości przyrody Rudaw Janowickich. Pierwszym punktem na trasie była Ścieżka Dydaktyczna “Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”. Uczestnicy warsztatów oglądali kolejno Purpurowe i Błękitne Jeziorka. Niestety trzeci ze zbiorników – Zielony Stawek, akurat w tym okresie był wyschnięty. Jeziorka swój wyjątkowy charakter zawdzięczają związkom miedzi i siarki, które wchodzą w reakcje chemiczne i zabarwiają wodę w niesamowity dla oka sposób. Grupa dotarła też do Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.).

Następnie młodzież przejechała do miejscowości Karpniki leżącej w bezpośredniej bliskości RPK. Stąd rozpoczął się rajd pieszy prowadzący ścieżką edukacyjną “EKOedukacja na szlaku – Rudawski Park Krajobrazowy”. Trasa wiodła przez Husyckie Skały oraz najwyższy szczyt Gór Sokolich – Krzyżną Górę (654 m n.p.m.), skąd podziwiać można przepiękną panoramę całej okolicy.

Wieczorem odbyły się zajęcia teoretyczne poświęcone omówieniu Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej “Ja i moje środowisko” realizowanego w 2014 roku w Zespole Szkół w Chocianowie.

Kolejnego dnia uczestnicy warsztatów zwiedzali Karpacz zaś na zakończenie młodzież relaksowała się w miejscowym Aquaparku.

Nauczyciel odpowiedzialny za przeprowadzenie warsztatu: Piotr Machoń