Sezon staży zagranicznych zakończony

Uczniowie kierunku Technik Obsługi Turystycznej po raz pierwszy mieli możliwość odbycia kilkumiesięcznych staży zagranicznych w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Hiszpania, Austria.

Oferta staży skierowana została do uczniów, którzy w ciągu roku szkolnego wykazali się pozytywnym stosunkiem do nauki, dobrym zachowaniem oraz chęcią podnoszenia kwalifikacji zawodowych i podejmowania nowych życiowych wyzwań. Stażyści, którzy zdecydowali się na wyjazd, podpisali umowę z hotelem, w której szczegółowo określone zostały warunki stażu – wymagania pracodawcy, prawa i obowiązki stażysty oraz zakres wykonywanych prac na rzecz hotelu czy zakładu gastronomicznego.

Koszty dojazdu, powrotu (często przelotu) oraz zakwaterowanie i wyżywienie podczas stażu pokrywał zagraniczny pracodawca. Dodatkowo stażyści za swoją pracę otrzymali gratyfikację miesięczną, która była bardzo różna – w zależności od kraju, zakresu obowiązków, umiejętności oraz zaangażowania stażysty (od 300 € do 500 € miesięcznie). Pobyt na stażu obejmował okres wakacyjny i był uzupełnieniem programowych praktyk odbytych w ciągu roku szkolnego.

W roku szkolnym 2011/2012 z oferty staży zagranicznych w okresie od maja do września, skorzystało łącznie 15 uczniów. Aż 5 stażystów przebywało w Hiszpanii (Costa Del Maresme – Barcelona), 5 – we Francji (2 pod Paryżem i 3 na Korsyce), 2 – w Niemczech (na Rugii), 3 – w Austrii. Uczniowie pracowali w hotelach oraz restauracjach hotelowych na stanowiskach takich jak: room service, obsługa hotelowa, kelner, barman, pomoc kuchenna.

Oczywiście należy zaznaczyć, że staż to nie tylko codzienne obowiązki związane z pracą, których w sezonie na pewno jest sporo, ale także doskonała szansa na poznanie nowej kultury, zwyczajów, regionów oraz egzotycznej kuchni. To możliwość zwiedzania miejsc, do których wyjazd, często z racji wysokich kosztów byłby niemożliwy, np. na Korsykę czy do Barcelony. To nauka języka obcego, zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz możliwość przełamywania stereotypów i barier w komunikacji międzyludzkiej.

Dodatkowo po odbytym stażu każdy uczeń otrzymał opinię pracodawcy, która z pewnością przyda mu się w dalszym etapie kariery zawodowej. Warto również dodać, że w ramach kooperacji z agencją pracy z Bonn, absolwenci kierunku Technik Obsługi Turystycznej, wykazujący się znajomością języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, otrzymają propozycję pracy w branży turystycznej na terenie Niemiec.