fundusze---banner

Trwa realizacja projektu “Praktyki zagraniczne szansą na dobrą pracę”Już dwa tygodnie 18-osobowa grupa uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Chocianowie pracuje i zwiedza piękne miasto w Hiszpanii Malagę realizując projekt staży zagranicznych, w oparciu o program ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Tym razem w projekcie uwzględniono trzy kierunki dokształcania młodzieży Zespołu Szkół w Chocianowie tj. mechatroniczny, obsługi turystycznej i logistyczny, z tym że czas realizacji obejmie dwa lata, a uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy po 18 osób. Pierwsza grupa 10 uczniów technikum mechatronicznego i 8 uczennic technikum obsługi turystycznej właśnie teraz przebywa na miesięcznym stażu w Maladze pod opieką dwóch opiekunów. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Grupa 10 mechatroników pracuje w zakładach głównie jako operatorzy maszyn CNC, a są to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Mecanizados Malaga, Cortes y Plegados Cantalejo,  Puertas Metalicas J. Garcia e hijos i Astilleros Nereo. Jeden uczeń pracuje jako mechanik samochodowy w Los Eucaliptos. Natomiast uczennice z obsługi turystycznej pracują w hotelach jako kelnerzy. Sa to Hotele: Hilton Garden Inn Malaga, Soho Bahia Malaga – Consultora Hotelera, Soho Las Vegas, Soho Los Naranjos, Tribuna Malagueña. Wszyscy starają się o wysokie oceny na certyfikatach, które otrzymają na koniec stażu.

Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, szkolą język zarówno angielski jak i hiszpański, nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i podziwiają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy.

Już odbyły się dwie wycieczki: jedna z ekstremalnymi wrażeniami do wąwozu Caminito del Rey szlakiem wśród stromych ścian wapiennych, druga do Sewilli typowo turystyczna z możliwością podziwiania Placu Hiszpańskiego, Złotej Wieży, największej na świecie gotyckiej katedry, wieży Giralda i Pałacu Alcazara. Oczywiście była też Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. W wolnych chwilach toczone są rozgrywki piłki siatkowej na plaży. Planowane są też kolejne atrakcje.