W dniach 25.02-27.02.2013 roku grupa 24 uczniów Technikum Mechatronicznego, w tym 12 najlepszych osób z klas pierwszych i 12 z klas drugich, uczestniczyła w wyjazdowych, trzydniowych specjalistycznych zajęciach mechatronicznych w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II, w Poznańskim Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej w Poznaniu.

W trakcie pobytu uczniowie odbywali praktyczne zajęcia w formie kształcenia blokowego. W ramach bogatego programu praktyki zrealizowana została następująca tematyka:

  1. Analiza i transmisja danych w mechatronice
  2. Systemy elektroniczne w mechatronice
  3. Komputerowe wspomaganie w mechatronice
  4. Mechatronika w ekologii przemysłowej
  5. Systemy mechatroniczne w AGD

Uczniowie mieli możliwość obsługiwać frezarkę CNC, obserwowali pracę robota przemysłowego, programowali sterownik PLC LOGO! SIEMENS, wykonywali montaż obwodów pneumatycznych i hydraulicznych oraz zapoznali się z zastosowaniem mechatroniki w ekologii przemysłowej wraz z typami sensorów wykorzystywanymi w trakcie badań. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.

W wolnym czasie uczniowie poznali również zabytki Poznania i wydarzenia historyczne związane z tym miejscem.  Wszyscy wywieźli z Poznania wiele ciekawych doświadczeń, nowych umiejętności i wspomnień.