Przedstawiciele Volkswagen Motor Polska oraz Zespołu Szkół z Chocianowa wzięli udział w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Berlinie. Do stolicy Niemiec pojechali na zaproszenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

27 stycznia przypomina się światu o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i wspomina jego ofiary. W obchodach z okazji 71. rocznicy wyzwolenia wzięli udział pracownicy Volkswagen Motor Polska Agnieszka Stefanko, Szymon Grombik i Alan Zimoląg oraz absolwentka Zespołu Szkół w Chocianowie Joanna Durkacz, będący uczestnikami programu „Praca w Miejscu Pamięci”. Towarzyszyli im koledzy z fabryk Volkswagena z Hanoweru, Kassel i Wolfsburga, a całość koordynował Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Wspólnie złożyli wieniec na placu Wittenberga przy rzeźbie odwróconej litery „B” (od słów: Be Remembered), która przypomina o ofiarach Auschwitz. Uczestnicy wizyty uczcili ich pamięć  minutą ciszy. Wieczorem w Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu  została zorganizowana wystawa pod tytułem „Nie pozwólcie umrzeć naszym obrazom”, przedstawiająca prace małżeństwa malarzy Felicji Platek i Felixa Nussbauma, którzy w 1944 zostali deportowani do Auschwitz, gdzie zaginął po nich ślad. Poprzez obrazy płynie apel Felixa Nussbauma „jak mnie już nie będzie, nie dajcie umrzeć naszym obrazom”, który przypomniał Klaus Staeck, prezes honorowy Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, otwierając wystawę. Gośćmi specjalnymi wystawy byli m. in.: dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech, Yakov Hadas-Handelsmanem, ambasador Izraela oraz były więzień obozu Marian Turski z Warszawy. W swoim przemówieniu Turski powiedział: „Wieloletnie zaangażowanie Volkswagena i jego pracowników jest jedyne w swoim rodzaju. Prace w Miejscu Pamięci w Auschwitz są pedagogicznym kamieniem milowym na drodze ku pamięci. My, którzy przeżyliśmy, jesteśmy wdzięczni młodym ludziom za to, że nas słuchają. Oni i inni pracownicy Volkswagena rozprawiają się z naszymi doświadczeniami z gett i obozów. Mamy nadzieję i życzymy sobie, że w przyszłości będziemy mogli żyć we wzajemnym poszanowaniu; bez wykluczenia, nienawiści i nietolerancji. Taki właśnie jest sens naszej wspólnej pracy”. Szczególny zaszczyt spotkał absolwentkę Joannę Durkacz z Chocianowa, która przed tak dostojnym gronem mogła podzielić się swoimi osobistymi refleksjami na temat życia Felicji Platek i Felixa Nussbauma.

Prace w Miejscach Pamięci Auschwitz-Birkenau i spotkania młodych w Oświęcimiu są wspólnym projektem Volkswagena, zainicjowanym przez Radę Zakładową Volkswagena i przedsiębiorstwo oraz wspieranym przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Program obejmuje spotkania ze świadkami czasu i byłymi więźniami Holokaustu oraz obozów zagłady Auschwitz. Są one stałą częścią składową kultury wspomnień Volkswagena, która jest wspierana zarówno przez przedstawicieli pracowników jak i kierownictwo przedsiębiorstwa.

 

Agnieszka Stefanko, dział personalny
Alan Zimoląg, dział produkcji
 Volkswagen Motor Polska