Współpraca z przemysłem w praktyce

Szkolenie z zakresu programowania sterowników PLC

W ramach współpracy firma FEERUM S.A. zorganizowała w dniach 5 i 6 kwietnia 2016 r. szkolenie z zakresu programowania sterowników PLC.  Uczestnikami szkolenia buli uczniowie klas IV technikum mechatronicznego (4TA – ośmiu uczniów i 4TB – ośmiu uczniów).

Zajęcia te trwały w sumie 8 godzin (dwa razy po cztery godziny) i odbywały się w pracowni 116, której opiekunem jest mgr inż. Maciej Piotrowski. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat wystawiony przez firmę EATON.

Zakres szkolenia dotyczył następujących zagadnień:

 • Podstawy programowania CodesySys dla sterowników Eaton:
  • konfiguracja,
  • deklaracja zmiennych,
  • wykorzystanie języka drabinkowego,
  • testowanie programów,
 • Analiza programu do sterowania obiektem demonstracyjnym przed szkołą firmy FEERUM:
  • schemat działania programu,
  • budowa bloków funkcyjnych.

Osobą prowadzącą był mgr inż. Łukasz Piotrowski posiadający bardzo duże doświadczenie z zakresu programowania sterowników PLC, absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Automatyka i Robotyka, współpracujący z firmą FEERUM od 2011 roku.