Wspomnienie handlowej praktyki

W okresie od 26 marca 2012 roku do 27 kwietnia 2012 klasa 3 Technikum Handlowego przebywała na praktyce zawodowej w następujących zakładach pracy.

  • Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. w Polkowicach
  • Royal Europa Sp. z o.o. w Polkowicach
  • Voith Industrial Services Sp. z o.o. Oddział w Polkowicach
  • Fabryka Urządzeń Mechanicznych CHOFUM SA w Chocianowie
  • Chocianowska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chocianowie
  • Księgarnia w Chocianowie
  • Chocianowski Ośrodek Kultury w Chocianowie

Wspomnienia praktykantów

Monika Kochman, Marta Kalińska, Edyta Mielnik, Natalia Wojtanowska, Paula Rudyk, Marta Głowacka

Miesięczną praktykę odbyłyśmy w firmie Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. w Polkowicach. Wykonywałyśmy różne zadania, m. in. wysyłanie zamówień faxem, układanie dokumentów związanych z transportem (CMR), rejestr faktur, wprowadzanie szukanych transportów, wprowadzanie danych o czasie pracowników, księgowanie materiałów, prace z programem finansowych (SAD), sporządzanie protokołów zdania dokumentów do składnicy akt, wypełnianie delegacji i sprawdzanie rejestru VAT. Jesteśmy bardzo zadowolone z tego miejsca praktyk, ponieważ mogłyśmy bardzo dużo nauczyć się nowych rzeczy potrzebnych w naszym zawodzie.

Sarah Włodarczyk, Ewelina Smolec

Miesięczną praktykę odbyłyśmy w firmie Royal Europa Sp. z o.o. w Polkowicach. Nauczyłyśmy się obsługiwać nieznane nam wcześniej programy komputerowe np. AXAPTA, które są niezbędne w dużych firmach. Wypełniałyśmy dużo dokumentów np. faktur Vat, pieczątkowałyśmy dokumenty, przyjmowałyśmy listy polecone, wymyślałyśmy nazwy dla nowych produktów, pisałyśmy mailingi w j.angielskim. Pomagałyśmy kadrowej w podliczaniu czasu godzin pracy oraz przy zatrudnianiu pracowników. Miałyśmy przeprowadzone próbne rozmowy kwalifikacyjne. Wysyłałyśmy zamówienia faxem, umawiałyśmy telefonicznie kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Nauczyłyśmy się wielu przydatnych rzeczy związanych z profilem naszego kształcenia i na pewno skorzystamy z tego w przyszłości. Jesteśmy bardzo zadowolone z praktyki zawodowej.

Paulina Flis

Miesięczną praktykę odbyłam w księgarni w Chocianowie. Bardzo mi się podobało, ponieważ mogłam poznać i przyjrzeć się na czym polega praca w księgarni. Nauczyłam się obsługi kasy fiskalnej oraz kserokopiarki. Początki były trudne, ale wszystkiego można się nauczyć. Opiekunowie byli bardzo mili, uczyli mnie na czym polega przyjęcie towaru, naliczanie cen, wypisywanie faktur Vat. Starałam się zapamiętać jak najwięcej kodów danych towarów, aby obsługa była sprawna i szybka.

Justyna Podbaraczyńska, Lidia Szklarz, Paulina Twardowska, Magdalena Stankiewicz, Paulina Markowicz

Miesięczną praktykę odbyłyśmy w Fabryce Urządzeń Mechanicznych CHOFUM SA w Chocianowie. Nauczyłyśmy się pracy w programie TETA, płatnik, wprowadzania danych osobowych jak i odnajdywanie pracowników, a także zapoznałyśmy się z historią zakładu, która była bardzo interesująca. Miałyśmy również możliwość odnalezienia swoich członków rodziny, którzy tam pracowali.

Katarzyna Kraczkowska, Karolina Pobiedzińska, Justyna Smole

Odbyłyśmy miesięczną praktykę w Chocianowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chocianowie. Na praktyce nauczyłyśmy się dużo przydatnych nam  rzeczy, np. archiwizacji dokumentów, sporządzania różnego rodzaju powiadomień dla członków spółdzielni, wypełnianie RW, pieczątkowania dokumentów i kopert, obsługi niszczarki i innych urządzeń, sortowania i układania dokumentów w segregatorach, sporządzania planów dla członków spółdzielni mieszkaniowej, zapoznanie z regulaminami i planami spółdzielni. Praktyka podobała nam się pod względem ogromu prac nam powierzonych i panującej atmosferze. Nauczyłyśmy się dużo przydatnych rzeczy związanych z naszym kierunkiem kształcenia.