XIII Dzień Olimpijczyka

Po raz trzynasty uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie, oraz uczniowie pozostałych chocianowskich szkół, mieli okazję spotkać się z wielkimi sportowcami na tradycyjnym Dniu Olimpijczyka szkoły. Uroczystość przeprowadzono 26 września 2014 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie.

Na tegorocznej uroczystości gościliśmy:

  • pana Wojciecha Fortunę, Mistrza Olimpijskiego z Sapporo (1972). Skoczka narciarskiego, pierwszego polskiego złotego medalistę zimowych Igrzysk Olimpijskich. Mistrza Świata i Mistrza Polski,
  • pana Janusza Zarenkiewicz, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Pięściarza, brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Pięciokrotnego Mistrza Polski,
  • pana Jerzego Górskiego, Mistrza Świata w tiathlonie z Hantsvill w USA (1990) na dystansie podwójnego ironmana.

Po odtworzeniu Hymnu Narodowego, którym rozpoczęła się uroczystość, przed zebranymi wystąpili kolejno, dyrektor Zespołu Szkół pan Andrzej Wojtkowiak, oraz Wicestarosta Polkowicki pan Kamil Ciupak. Pan Starosta podczas swojego wystąpienie przekazał dyrektorowi naszej szkoły symboliczną decyzję o rozpoczęciu budowy kompleksu obiektów sportowych, które wybudowane zostaną na terenach zielonych przyległych do hali sportowej. Następnie swoje słowa do zebranej młodzieży skierowali olimpijczycy, pierwszy o swojej karierze sportowej opowiadał Mistrz Olimpijski pan Wojciech Fortuna a następnie brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich pan Janusz Zarenkiewicz. Młodzież wysłuchała opowieści z wielkim zainteresowaniem i uwagą, czego dowodem było wiele pytań zadawanych sportowcom zaraz po zakończeniu uroczystości.

Tradycyjną atrakcją uroczystości okazały się występy grupy tanecznej młodzieży Zespołu Szkół. W trakcie “wejść tanecznych” udało się rozruszać niemal wszystkich zebranych.

Uroczystości Dnia Olimpijczyka towarzyszą też inne wydarzenia. We wszystkich chocianowskich szkołach przeprowadzany jest konkurs wiedzy o sporcie, a w Szkole Podstawowej również konkurs plastyczny. Natomiast podczas uroczystości Dnia Olimpijczyka, najlepszych dekorują olimpijczycy. W konkursie wiedzy o sporcie najlepsi okazali się, w kategorii szkół podstawowych, miejsce pierwsze Michał Wesołowski, miejsce drugie Tomasz Urbański a miejsce trzecie Wiktor Pater. Kategoria szkół gimnazjalnych. Tu zwycięzcą został, już po raz drugi, Adrian Iwańczak, kolejni byli Olaf Bartuzel i Jakub Mazurek. W najstarszej kategorii, swoje wiadomości prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Na podium uplasowali się, Bożydar Łasisz na miejscu pierwszym, Klaudia Kłos, która była druga oraz Łukasz Piwowar plasujący się na najniższym stopniu podium. Natomiast w konkursie plastycznym pn. “Olimpiada – magia sportu”, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić, miejscem pierwszym Gabrielę Miszkiewicz, miejscem drugim Patrycję Miszkiewicz, a trzecim Wiktorię Bazanowską. Komisjom konkursowym przewodniczył pan Adam Steć Radny Rady Powiatu Polkowickiego. Po zakończeniu uroczystości, w korytarzu głównym hali sportowej, można było obejrzeć wszystkie prace plastyczne zgłoszone do konkursu.

Uroczystość zakończyła się przeprowadzeniem ceremoniału olimpijskiego. Najlepsi szkolni sportowcy wnieśli flagę olimpijską, wysłuchano hymnu olimpijskiego, następnie dokonano zapalenie znicza olimpijskiego oraz odczytano apel olimpijski skierowany do sportowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców.

Po części oficjalnej do dyspozycji zebranych dzieci i młodzieży oddano ogródek wielobojowy składający się z elementów rekreacji dmuchanej. Całość urządzeń rozstawiona została w hali sportowej.

Ostatnią atrakcję szkolnego święta stanowił, rozpoczynający się o godz. 16, mecz halowej piłki nożnej, rozegrany pomiędzy reprezentacjami Volkswagen Motor Polska Polkowice a Zespołem Szkół w Chocianowie. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, którzy strzelając sześć goli pozwolili swoim rywalom na zdobycie tylko jednego.

XIII Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie zorganizowali: Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Zespół Szkół w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie oraz firma Sport Górski z Głogowa. Organizatorom pomagali również: Polski Komitet Olimpijski, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Chocianowie oraz firmy “Metal-Work” Chocianów i “Chomet” s.c. Chocianów.

W sposób szczególny w organizację uroczystości zaangażowały się klasy 4 TA i 2 TT. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy w sposób aktywny włączyli się w organizację tego święta.