XVII Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie

Za nami kolejny, już XVII, Dzień Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Tradycyjnie uroczystość swoim patronatem objęli, Starosta Polkowicki pan Marek Tramś oraz Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu.

Na naszą uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Przedstawiciele władz samorządowych, Wicestarosta Powiatu w Polkowicach pan Kamil Ciupak, Członkowie Zarządu Powiatu w Polkowicach panowie Henryk Czekajło i Roman Kowalski, Radna Rady Powiatu w Polkowicach pani Beata Rolska, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Franciszek Skibicki. Przedstawiciele przedsiębiorstw, Dyrektor Personalna VW Motor Polska w Polkowicach pani Joanna Kaniewska oraz Prezes CHOFUM S.A. Chocianów pan Mariusz Formicki. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Rodziców Zespołu Szkół w Chocianowie, dyrektorów i kierowników jednostek samorządowych, klubów i stowarzyszeń sportowych oraz mediów. W uroczystości wzięli również udział olimpijczycy, bez których Dzień Olimpijczyka nie mógłby się odbyć. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć: pana Mieczysława Łopatkę (wybitnego koszykarza, czterokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972), pana Leszka Swornowskiego (szermierza, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980, oraz uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pana Ryszarda Podlasa (lekkoatletę, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976), pana Andrzeja Lisa (szermierza, srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980), pana Janusza Zarenkiewicza (pięściarza, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988) oraz pana Jacka Bodyka (kolarza, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988).

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła defilada drużyn biorących udział w zmaganiach rekreacyjno – sportowych. Przed zgromadzonymi w hali sportowej gośćmi przemaszerowali kolejno uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie, Szkoły Podstawowej w Parchowie, Szkoły Podstawowej w Szklarach Dolnych, Szkoły Podstawowej w Trzebnicach oraz Zespołu Szkół w Chocianowie. Następnie do wszystkich zebranych swoje słowa skierowali, pani Bożena Wiszniewska Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie, pan Kamil Ciupak Wicestarosta Powiatu w Polkowicach oraz pan Mieczysław Łopatka Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Po oficjalnych wystąpieniach w niezwykle dynamicznym i naszpikowanym trudnymi elementami technicznymi pokazie, wystąpili członkowie akrobatycznej grupy Ocelot. Występ tak zafascynował publiczność, że ta wiele razy podczas występu nagradzała artystów gromkimi brawami.

Dalsza część Dnia Olimpijczyka, poprzedzona jeszcze zaprezentowaniem ceremoniału olimpijskiego, to przede wszystkim rywalizacja rekreacyjno – sportowa w ramach wielobojowych drużynowych mistrzostw szkół podstawowych, zawody e-sportowe oraz wielobojowe indywidualne mistrzostwa naszej szkoły. Dla pozostałych uczestników imprezy  przygotowano m.in. warsztaty logistyczne, warsztaty kulinarne, konkursy prowadzone przez grupę Respekt VW Motor Polska Polkowice. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje przygotowane przez naszych uczniów, którzy mają na koncie wiele tytułów i nagród w sportach sylwetkowych i siłowych.

W rywalizacji drużynowej szkół podstawowych w których każdą ze szkół reprezentowała 20 osobowa drużyna (10 dziewcząt i 10 chłopców), najlepsi okazali się zawodnicy Szkoły Podstawowej w Chocianowie, którzy wyprzedzili Szkołę Podstawową w Trzebnicach, Szkołę Podstawową w Parchowie oraz Szkołę Podstawową w Szklarach Dolnych. Konkurencje wchodzące w skład wieloboju to: bieg na 60m, skok w dal, pchnięciu kulą, bieg przełajowym na dystansie 1km oraz przeciąganie liny. W wielobojowych mistrzostwach naszej szkoły (bieg 60m, skok w dal, pchnięcie kulą, bieg przełajowy), które wymagały od startujących sporej wszechstronności, najlepsi okazali się: wśród dziewcząt Anna Matynia, Agata Potyszka oraz Anna Mydłowska, a wśród chłopców Krystian Błauciak, Igor Kasperski i Jakub Mazurek. W zawodach e-sportowych, reprezentanci szkół podstawowych prowadzili rozgrywki w FIFA 2019. Zwycięzcą tych zmagań okazał się Mateusz Nowak (Chocianów), który w pokonanym polu pozostawił Wiktora Bekieszczuka (Trzebnice), Arkadiusza Czerepa (Szklary Dolne) oraz Jakuba Siemianowicza (Parchów).

Po zakończeniu zmagań sportowych na wszystkich zawodników czekała woda mineralna, owoce, gofry, tosty i zupa. Wszystko świeże, pachnące i smaczne.

Kiedy już zawodnicy odpoczęli i uzupełnili braki energetyczne rozpoczęło się uroczyste wręczenie nagród. Oprócz wyróżnień dla szkół podstawowych rywalizujących w wieloboju drużynowym i e-sporcie a także wieloboistów naszej szkoły, swoje nagrody odebrali uczniowie biorący udział w konkursach które towarzyszyły obchodom Dnia Olimpijczyka. W konkursie plastycznym pn. „Olimpiada Magia Sportu”, skierowanym do dzieci szkół podstawowych, najlepsi okazali się Paweł Gurdziel, Liwia Karlikowska oraz Milena Osuch ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Do konkursu zgłoszono łącznie 24 prace, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Natomiast 45 uczniów z trzech szkół wzięło udział w kolejnym konkursie. Był to konkurs wiedzy o sporcie. Swoją wiedzę najlepiej zaprezentowali: wśród klas IV-VI szkoły podstawowej – Krystian Augustyniak, Dominik Piotrowski, Dominik Kałuża, w kategorii klas VII-VIII – Mateusz Błauciak, Miłosz Barna, Błażej Gimel, w najstarszej grupie (szkoły ponadgimnazjalne) –  Krystian Błauciak, Hubert Mołyniak, Kamil Lelej. Wszystkim wyróżnionym nagrody wręczyli nasi wybitni sportowcy, olimpijczycy, panowie Mieczysław Łopatka, Leszek Swornowski, Ryszard Podlas, Andrzej Lis, Janusz Zarenkiewicz oraz Jacek Bodyk.

Tak wiele konkursów, zawodów oraz atrakcji rekreacyjnych i kulinarnych przeprowadzonych wzorowo pod względem organizacyjnym, to bezdyskusyjny sukces i zasługa kilkudziesięciorga uczniów naszej szkoły, którzy bezinteresownie, nie szczędząc wysiłku, włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tego święta. Bez tych osób, to ogromne przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu. Do tych wszystkich uczniów organizatorzy kierują wielkie słowa podziękowania.

Uroczystość odbyła się 5 października 2018 roku, a jej organizatorami byli: Zespół Szkół w Chocianowie, Powiat Polkowicki, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.

Organizatorów wspierali: Miasto i Gmina Chocianów, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Chocianowie, Szkoła Podstawowa w Chocianowie, Klub Piłkarski Zagłębie Lubin S.A., Grupa Kolarska CCC Sprandi Polkowice, Volkswagen Motor Polska Polkowice, CHOFUM Chocianów, MetalWork Chocianów, Chomet Chocianów, radna Rady Powiatu w Polkowicach Beata Rolska, Grupa Respekt VW Motor Polska w Polkowicach oraz Lubinpex Lubin.

Piotr Machoń