Jako szkoła przystąpiliśmy do największych jak do tej pory ogólnopolskich badań zdrowia psychicznego i poczucia sprawczości młodych ludzi, których organizatorem jest prezeska Fundacji UNAWEZA Martyna Wojciechowska, a partnerem strategicznym TikTok.

Projekt MŁODE GŁOWY powstał, kiedy zrozumiałam z jak wielkimi wyzwaniami mierzą się dzisiaj młodzi ludzie. Obserwuję świat i zmiany, które w nim zachodzą. Słyszę historie, rozmawiam ze specjalistami, ale i z moją nastoletnią córką o problemach, z którymi się mierzy i o jej rówieśnikach. Okazuje się, że młodzi nie rozumieją, co się z nimi dzieje, gubią się w otaczającej ich rzeczywistości i nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Gdy dorastałam świat był kompletnie inny. To jest bardzo ważne, żebyśmy my dorośli zrozumieli, że dzisiejsze czasy niosą ze sobą zupełnie inne wyzwania niż te, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. W nowym projekcie mojej Fundacji UNAWEZA oddajemy głos młodym– opowiada o idei projektu w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Martyna Wojciechowska.

W ramach obchodów tego dnia platforma TikTok opublikowała wyniki globalnego badania poświęconego stygmatyzacji zaburzeń psychicznych i naszej gotowości do mówienia o samopoczuciu. Jak wynika z danych, aż 42 proc. z  nas obawia się, że zostaniemy negatywnie ocenieni, jeśli będziemy rozmawiać z przyjaciółmi i  rodziną o  swoim samopoczuciu, a 31 proc. przyznaje, że czułoby się bardziej komfortowo, gdyby od najmłodszych lat zachęcano i uczono nas mówić o tym, jak się czujemy. Okazało się również że najmniej swobodnie czują się najmłodsi uczestnicy badania w wieku 18-24 latL

Kampania edukacyjna która będzie obecna na Tik Toku (tiktok.com/@mlode_glowy) ma pokazać, dlaczego warto rozmawiać o swoim samopoczuciu, oraz jak dbać o zdrowie psychiczne.

Gorąco zachęcamy do przeglądania treści publikowanych w ramach platformy, pojawią się m.in. tacy znani TikTokowi twórcy jak: tiktok.com/@pani_psycholog, tiktok.com/@narodzinywegetarianki, tiktok.com/@nataliasisik, tiktok.com/@blogerwojciech

Jeszcze więcej informacji można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl

Jako koordynatorka projektu w naszej szkole dziękuję za Wasze zaangażowanie w projekt.

Pani Katarzyna Chudzińska