Mechatronicy z wizytą w Fabryce Volkswagen Motor Polska

W dniu 22.11.2022r. uczniowie drugiej klasy technikum mechatronicznego wraz z opiekunami panią Małgorzatą Tarasiuk i księdzem Michałem Kupińskim odbyli wycieczkę zawodoznawczą do fabryki Volkswagen Motor Polska w Polkowicach. Młodzież miała okazję zapoznać się z procesem technologicznym silników Diesla, nowoczesnymi liniami produkcyjnymi oraz parkiem maszynowym i wszechobecnymi robotami.  Wielkość hali zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, na pierwszy rzut oka widać było poziom zautomatyzowania i nowoczesność fabryki.

Osoby oprowadzające grupę przedstawiły także zmiany jakie dokonały się w procesie produkcji silników. Na początku były to silniki TDI o pojemności 1,9 i 2,0l z pompowtryskiwaczami, a od 2008 roku wprowadzono technologię Common Rail. Natomiast od 2013 roku produkowane są tu najnowocześniejsze silniki Diesla w technologii modułowej, tzw. MDB (niem. Modularer Dieselbaukasten). Silniki z polkowickiej fabryki docierają do zakładów koncernu na całym świecie, stanowiąc najnowocześniejsze jednostki napędowe samochodów marek Audi, SEAT, Škoda oraz Volkswagen.

01

Wszyscy byli pod wrażeniem polityki zakładu przyjaznej dla środowiska i wspierającej swoich pracowników. Część uczniów już za rok będzie odbywać praktykę zawodową w tym nowoczesnym zakładzie.

Tarasiuk Małgorzata