Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół w Chocianowie właśnie wrócili z Hiszpanii, gdzie odbyli miesięczny staż zawodowy zaliczając go na ocenę celującą. Tym samym zrealizowano drugi etap projektu wygranego w konkursie 2021 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna o nazwie „Na staż po doświadczenie zawodowe”. W projekcie uwzględniono trzy kierunki dokształcania młodzieży Zespołu Szkół w Chocianowie tj. mechatroniczny, organizacji turystyki i logistyczny, a uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy po 13 osób.

Pierwsza grupa 8 uczniów technikum mechatronicznego i 5 uczniów/uczennic technikum organizacji turystyki swój staż odbyła w październiku 2022, a teraz druga grupa składająca się z 7 uczniów i 1 uczennicy technikum mechatronicznego oraz 5 uczennic technikum logistycznego przebywała na stażu w Maladze. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  zagwarantował partner zagraniczny euroMind.
 
Mechatronicy zdobywali doświadczenie zawodowe w zakładach pracując głównie jako operatorzy maszyn CNC, a były to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Inesma- Instalaciones Especiales Malagueñas S.L. i Indeco Automovil Europa S.L. Trzech uczniów pracowało jako mechanicy samochodowi w Lavado y Engrase Los Eucaliptos. Natomiast uczennice z logistyka zdobywały doświadczenie zawodowe jako obsługa magazynu, przy monitorowaniu poziomu i stanu zapasów, transporcie oraz skanowaniu i rozkładaniu towaru w sklepach i magazynach skleowych  tj. JD Spain Sports Fashion S.L. – C.C. La Rosaleda i Sprinter – Sprinter Megacentros del Deporte S.L.U. Uczniowie przebywali w Hiszpanii z opiekunami, nauczycielami przedmiotów zawodowych, którzy przy wsparciu ze strony partnera hiszpańskiego dbali o pełną realizację programu i opiekowali się uczestnikami.
 
Udział w stażu pozwolił uczniom wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie przygotowania oraz obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, kontroli jakości wyrobów, a także programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, co jest ważne w dobie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Natomiast grupa logistyczna zdobyła doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi magazynu. Młodzież doskonaliła więc swoje umiejętności w zakresie monitorowania poziomu i stanu zapasów, transportu oraz skanowania i rozkładania towaru.
 
Dzięki temu, że uczniowie odbywali staż w małych grupkach, bo pracowali na oddzielnych stanowiskach, zmuszeni byli do bezpośredniego komunikowania się ze swoimi opiekunami hiszpańskimi, co mocno rozwinęło znajomość języka obcego. Dodatkowo młodzież zaliczyła na miejscu intensywny kurs języka hiszpańskiego na poziomie A1. Tak więc oprócz zdobywania doświadczenia zawodowego uczniowie szlifowali znajomość języka angielskiego i uczyli się języka hiszpańskiego, nawiązali nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, nauczyli się samodzielności i poznali kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu miała zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją kolejową i miejską oraz kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. Odbyły się cztery wycieczki. Pierwsza to oczywiście Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. Odwiedzono Plac Pabla Picasso i podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta. Druga wycieczka była do wąwozu Caminito del Rey z ekstremalnymi wrażeniami, podczas której wędrowano szlakiem Króla wśród stromych ścian wapiennych. Trzecia wycieczka odbyła się do malowniczo położonego na skraju szerokiego kanionu miasteczka Ronda. Niesamowite widoki, monumentalny most, jedna z najstarszych arena walk byków w całości wykonana z kamienia, klimatyczne uliczki i liczne legendy związane z tym miejscem zachwyciły i podbiły serca całej grupy. Była też wycieczka do Grenady leżącej u podnóża gór Sierra Nevada, gdzie podziwiano zespół Pałacowy Alhambra uznawany  jako ósmy cud świata, katedrę i zabytkową dzielnicę Albaicin. Oprócz tego grupa była na meczu Malaga CF – REAL Oviedo na stadionie La Rosaleda. Były też wyjścia do Muzeum Malagi oraz do Muzeum Pablo Picasso, na wzgórze Wiktorii i wejście na wzgórze Alcazaba, gdzie znajdują się ruiny zamku i fortyfikacje Gibralfaro. W wolnych chwilach toczone były rozgrywki koszykówki oraz piłki nożnej. Cała grupa była w Muzeum Motoryzacji i Mody obfitującym we wspaniałe samochody, silniki i ubrania z różnych epok. Młodzież nie tylko zwiedzała, ale także poznawała odmienny, południowy styl życia, ciekawych ludzi, hiszpańskie potrawy i napoje. Poza tym brała udział w obchodach karnawału podziwiając uroczystą Paradę wędrującą ulicami miasta.
 
Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu, certyfikaty językowe, a także dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu.
Wszystko finansowane było ze środków unijnych, ale też przy wsparciu starostwa powiatowego, które pożyczyło szkole 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta wróci do starostwa po rozliczeniu projektu.