Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w Chocianowie z udziałem Zespołu Szkół

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w latach 1886-1887 a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W Liście Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji 12 odsłony Narodowego Czytania czytamy: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…). Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci…”

11 września 2023 r. w pięknej scenerii przy stawie w Chocianowskim Parku Piastowskim odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” zorganizowane przez Bibliotekę Miasta i Gminy oraz Regionalne Centrum Kultury. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono również Zespół Szkół: Dyrektora Szkoły pana Piotra Machonia, polonistkę i jednocześnie wychowawczynię klasy 4TTL panią Nadzieję Guzowską, wychowawczynię klasy 5 TLP panią Edytę Wróblewską –Lis oraz nauczyciela bibliotekarza panią Mariolę Krac. 16 osobowa grupa uczniów – reprezentantów klas 5TLP, 4TTL, 3TA, 3TL, 2TLA, 2TT oraz 2TTM zaprezentowała zgromadzonej publiczności, w tym uczniom klas 5 TLP i 4TTL wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej.

Dziękujemy młodzieży za trud włożony w przygotowanie i gratulujemy udanego występu!