PROJEKT MOBILNOŚCI EDUKACYJNEJ 2023-VET W RAMACH AKREDYTACJI

W 2023 roku rozpoczęto realizować projekt mobilności edukacyjnej 2023-VET w ramach uzyskanej AKREDYTACJI programu ERASMUS+ w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Najpierw w listopadzie 2023 do Hiszpanii pojechała grupa 8 uczniów technikum mechatronicznego oraz 5 uczennic technikum organizacji turystyki Zespołu Szkół w Chocianowie na zaplanowany czterotygodniowy staż do Malagi. Następnie w styczniu 2024 zrealizowano drugą część projektu przeznaczoną dla kadry nauczycielskiej. Po raz pierwszy nauczyciele Zespołu Szkół w Chocianowie wyjechali na Job Shadowing do Malagi w Hiszpanii.

Były to dwie nauczycielki związane z kształceniem zawodowym w branży logistycznej. Dzięki obserwacji pracy Panie poznały metodykę praktycznej nauki zawodu w Hiszpanii. Dodatkowo kadra nauczycielska zapoznała się z kulturą i tradycjami regionu Malagi oraz udoskonaliła umiejętności zawodowe i językowe.

 

Nauczycielki zapoznały się z funkcjonowaniem hiszpańskich przedsiębiorstw. Zgodnie ze swoim profilem i specjalizacją odwiedziły one firmy logistyczne między innymi Servicio Técnico oficjalną firmę Samsung – Telemalaga S.L., Camacho Studio Fotografía, Centro Juguete S.L. i PEPCO (DEALZ ESPAÑA, S.L.). Dzięki pobytowi w Maladze poznały zasady funkcjonowania firm hiszpańskich na rynku stacjonarnym oraz internetowym. Wśród umiejętności, które doskonaliły w czasie Job Shadowing były między innymi organizacja wysyłek, pakowanie paczek, zlecanie zamówień, organizacja transportu, obsługa i współpraca z firmami kurierskimi, poznano różne systemy logistyczne, nauczono się wystawiania produktów na aukcjach. Zapoznały się też z funkcjonowaniem transportu morskiego.

 

 

Dodatkowo zapoznały się z system edukacji obowiązującym w Hiszpanii i udoskonaliły umiejętności organizacyjne, zarządcze i przywódcze bardzo przydatne w szkole.

Oprócz tego nasze panie z branży  logistycznej zwiedziły Malagę, były na wycieczce w Kordobie i Grenadzie. W programie była też wizyta w Muzeum Malagi i w Muzeum Pablo Picasso. Zapoznały się ze smakami kulinarnymi Hiszpanii i uczestniczyły w wieczorze tapas w La Sureña.

Na koniec stażu uczestniczki otrzymały certyfikaty o od partnerów projektu, a także dokumenty Europass-Mobilność.