Spotkanie uczniów Zespołu Szkół  z Panem Lechem Dyblikiem

W poniedziałek,  12.09. 2022r. Zespole Szkół w Chocianowie w ramach profilaktyki antyalkoholowej odbyło się  spotkanie ze znanym aktorem filmowym, teatralnym, telewizyjnym i pieśniarzem Panem Lechem Dyblikiem. Wizyta została zainicjowana we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. Pan Lech Dyblik jest absolwentem wydziału akorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i był wieloletnim aktorem Teatru Narodowego w Warszawie . Oglądać go  można m.in. w filmach: ,,Killer”,, Klan”,, Na wspólnej”, ,,Ranczo”, ,,Czas honoru”, “Dom zły”, “Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, “Róża”, “Drogówka”,  “Wołyń”, czy  w serialach komediowych ,, Świat według Kiepskich”, ,,Miodowe lata”.

Ten znany aktor, przez lata zmagał się z chorobą alkoholową a od 30 lat jest trzeźwym alkoholikiem. Na spotkaniu z młodzieżą podzielił się doświadczeniami związanych z alkoholowym nałogiem, z którego udało mu się wyjść. Pan Dyblik opowiedział o swoim dzieciństwie, problemach rodzinnych związanych z alkoholizmem ojca.  Opisał swoją drogę do kariery zawodowej.  Szczerze mówił o własnych przeżyciach, o genezie alkoholizmu i jakie kroki podjął, aby wyjść z uzależniania. Swoją historią chciał przestrzec młodzież przed zgubnym piciem alkoholu i wskazać, co jest ważne w życiu. Zachęcał uczniów do nauki języków obcych, do rozwijania swoich zainteresowań a także do czytania lektur. Wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny, która nie zawsze może wydawać się idealna, ale najważniejsze, że w ogóle jest i to trzeba doceniać. Mówił wzajemnym szacunku, wdzięczności oraz o  relacjach, które w rodzinie ciągle trzeba odbudowywać, doskonalić. Zaznaczał, ze sms i inne komunikatory  nigdy nie zastąpią szczerej rozmowy.

Zachęcał do szukania pomocy w trudnych chwilach, do rozmowy z bliskimi a także z wychowawcami i pedagogami.  Zaznaczył także, jak ważnym w jego życiu był moment spowiedzi świętej i odzyskanie wiary w jego życiu. Podkreślał jak wielką siłę ma przebaczenie.

Swoją opowieść przeplatał piękną grą na gitarze i śpiewem pieśni w języku rosyjskim oraz polskim.

Spotkanie było dla naszej młodzieży wzruszającą i inspirującą lekcją o wartości życia, która miejmy nadzieję przyczyni się do podejmowania przez młodych ludzi trafnych wyborów życia bez nałogów i uzależnień.

Uczniowie nagrodzili aktora gromkimi brawami, które mogą świadczyć, że spotkanie z Panem Lechem Dyblikiem było dla nich ciekawe i wartościowe.

 Serdecznie dziękujemy !