SPOTKANIE Z PANEM ZBIGNIEWEM GROCHOWSKIM – POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM

W dniu 27 października 2023r. miało miejsce wyjątkowe spotkanie uczniów z Powstańcem Warszawskim panem Zbigniewem Grochowskim. Spotkanie otworzył Dyrektor Szkoły pan Piotr Machoń witając w progach szkoły naszego wyjątkowego gościa.

Pan Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926r. w Lublinie. Wybuch wojny zastał jego rodzinę w Brześciu. Późną jesienią 1939r., po pierwszych wywózkach Polaków na Syberię, jego rodzice zdecydowali o ucieczce do krewnych w Lublinie. Na skutek zaangażowania ojca w działalność konspiracyjną i aresztowania krewnych matki, rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie przeżyła okupację. Tam, na tajnych kompletach Zbigniew Grochowski ukończył gimnazjum i przystąpił do Szarych Szeregów, biorąc udział w akcjach małego sabotażu i fotografując niemieckie obiekty i uliczne egzekucje.

Podczas spotkania z młodzieżą Pan Zbigniew Grochowski zaprezentował swoje zdjęcia, które były wykonane podczas okresu okupacji niemieckiej i przedstawiały Starówkę z perspektywy spacerowicza i kilkanaście kadrów walczącej Starówki, ukazujących młodych powstańców, pierwsze ofiary i płonące domy, po fotografie z 1945 r. pokazujące Warszawę zaraz po wojnie.

Uczniowie pożegnali pana Zbigniewa Grochowskiego bukietem pięknych kwiatów oraz słodkim poczęstunkiem w czytelni szkoły.

Spotkanie w szkole zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BohaterON w Twojej szkole” – przez koordynatorkę akcji, nauczycielkę panią Dagmarę Klonowską wraz z harcerzami i uczniami klas 2TTM i 2TM. Jesteśmy wdzięczni za tę wspaniałą lekcję historii i mamy nadzieję na kolejne spotkanie.