Zespołu Szkół w Chocianowie kontynuuje realizację miesięcznych staży zawodowych w Hiszpanii w ramach projektu wygranego w konkursie 2021 programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna o nazwie „Na staż po doświadczenie zawodowe”. Pierwsza grupa 8 uczniów technikum mechatronicznego i 5 uczniów/uczennic technikum organizacji turystyki swój staż odbyła w październiku 2022, a teraz druga grupa składająca się z 7 uczniów i 1 uczennicy technikum mechatronicznego oraz 5 uczennic technikum logistycznego przebywa już dwa tygodnie na stażu w Maladze.

Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy  zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Mechatronicy zdobywają doświadczenie zawodowe w zakładach pracując głównie jako operatorzy maszyn CNC, a są to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Inesma- Instalaciones Especiales Malagueñas S.L. i Indeco Automovil Europa S.L. Trzech uczniów pracuje jako mechanicy samochodowi w Lavado y Engrase Los Eucaliptos. Natomiast uczennice z logistyka zdobywają doświadczenie zawodowe jako obsługa magazynu, przy monitorowaniu poziomu i stanu zapasów, transporcie oraz skanowaniu i rozkładaniu towaru w sklepach i magazynach skleowych  tj. JD Spain Sports Fashion S.L. – C.C. La Rosaleda i Sprinter – Sprinter Megacentros del Deporte S.L.U. Uczniowie przebywają w Hiszpanii z opiekunami, nauczycielami przedmiotów zawodowych, którzy przy wsparciu ze strony partnera hiszpańskiego dbają o pełną realizację programu i opiekują się uczestnikami.

Oprócz doświadczenia zawodowego uczniowie szlifują znajomość języka angielskiego, uczą się języka hiszpańskiego, nawiązują nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, uczą się samodzielności i poznają kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu ma zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. Już odbyła się wycieczka do wąwozu Caminito del Rey szlakiem wśród stromych ścian wapiennych przepełniona ekstremalnymi wrażeniami. Poza tym była Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. Odwiedzono Plac Pabla Picasso, Plac Konstytucji i podziwiano główne zabytki tj. katedrę, ruiny twierdzy Alcazaba, teatr rzymski, zatokę z latarnią morską La Farola i oczywiście  plażę Malagueta. Czekają nas jeszcze wycieczki do Grenady i do Rondy. Wspinaliśmy się na wzgórze Wiktorii i podziwialiśmy zachód słońca na tle panoramy Malagii. W wolnych chwilach toczone są rozgrywki koszykówki i piłki nożnej. Grupa była też na meczu Malaga CF – REAL OVIEDO na stadionie La Rosaleda. Oprócz tego były wyjścia do Muzeum Motoryzacji i Mody, do Muzeum Malaga oraz na churros. Młodzież nie tylko zwiedza, ale także poznaje odmienny, południowy styl życia, ciekawych ludzi, hiszpańskie potrawy i napoje.

Wszystko finansowane jest ze środków unijnych, ale też przy wsparciu starostwa powiatowego, które pożyczyło szkole 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta wróci do starostwa po rozliczeniu projektu.