Werdau – Berlin 2023

            W dniach od 19.11. do 25.11.2023 r. odbyła się druga część wymiany polsko – niemieckiej, realizowana w ramach projeku „Praca w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau”, tym razem w Niemczech.  Naszym głównym zadaniem było zwiedzanie miast niemieckich, rozmowa z różnymi politykami, zapoznanie się z zasadami pracy w niemieckich zakładach VW.

Pierwszym miejscem naszego pobytu  było miasto Werdau. Tam zatrzymaliśmy się w szkole sportowej (Landessportschule Sachsen).

            Naszą rewizytę w Niemczech rozpoczęliśmy od zwiedzania fabryki VW w Chemnitz. Fabryka ta składa się z kilku wielkich hal położonych na ogromnym terenie, gdzie produkowane są silniki do  różnego typu samochodów VW. Wspólnie z młodzieżą niemiecką zostaliśmy zaproszeni na uroczyste spotkanie z przedstawicielami rady zakładowej VW MOTORENWERK Chemnitz. Po wspólnym podsumowaniu projektu młodzież zwiedziła zakład produkcji silników oraz wymieniła się doświadczeniami z niemieckimi uczniami, podczas odwiedzin Instytutu Kształcenia Chemnitz. Instytut ten szkoli młodych ludzi do pracy w fabrykach Volkswagena i nie tylko.

            Kolejnym bardzo ważnym punktem naszego pobytu było spotkanie z władzami miasta Chemnitz. Spotkanie odbyło się w zabytkowym ratuszu miasta i dotyczyło m.in. problemów związanych z powstawaniem nowych skrajnie prawicowych partii politycznych w Niemczech, w obliczu czego kontynuacja naszego projektu w przyszłości jest w pełni uzasadniona, wręcz konieczna. Część spotkania była poświęcona również upamiętnieniem niedawno zmarłego honorowego mieszkańca miasta Chemnitz, pana Justina Sondera. Jako były więzień obozu Auschwitz-Birkenau przez resztę swojego życia mieszkał w Chemnitz, czyli w swoim rodzinnym mieście sprzed wojny. W tym też dniu zostaliśmy zaproszeni do żydowskiej restauracji SCHALOM, w której mogliśmy skosztować koszernego posiłku. W tej też restauracji częstym gościem bywał Justin Sonder, mocno zaprzyjaźniony z jej właścicielami.

Po pobycie w Werdau i Chemnitz pojechaliśmy się do Berlina. Przez kolejne dni zwiedzaliśmy stolicę Niemiec, między innymi Reichstag, Bramę Brandenburską,  Muzeum Ruchu Oporu, najbogatszą dzielnicę miasta Grünewald, zamieszkałą podczas II Wojny Światowej głównie przez ludność żydowską, i z którego to właśnie bezpośrednio wyjeżdżały pierwsze transporty Żydów do obozu w Oświęcimiu. Wieczorami udawaliśmy się na plac Poczdamski, by tam wspólnie z młodzieżą niemiecką spędzać miło czas podziwiając jarmark bożonarodzeniowy.

W przeddzień wyjazdu nastąpiło podsumowanie całego seminarium i uroczysta kolacja. W sobotę rano pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół i wróciliśmy cali i zdrowi do domu.