Wycieczka z programu “Poznaj Polskę”

W dniach 11-12 października 2023r. uczniowie klas 2BB, 1TTL, 2BA, 5TAP, 2TTM, 2TM, 5TLP, 1TL, 3TTM i 2TLA, pod opieką 3 nauczycieli wzięli udział w wycieczce turystyczno-edukacyjnej po Krakowie, organizowanej w ramach Programu „Poznaj Polskę”. Zadanie finansowane z budżetu Państwa lub państwowych funduszy celowych (Dz. U. z 2021r. poz. 953)..

Wycieczka była dofinansowana – 80% kosztów wyjazdu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”.

W założeniu projektu była realizacja następujących punktów:

  1. Kraków – historyczny zespół miasta (wycieczka po mieście)
  2. Katedra Wawelska
  3. Dom Długosza
  4. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

W pierwszy dzień uczestnicy wycieczki w towarzystwie lokalnego przewodnika zwiedzili historyczny zespół miasta.

Wzgórze wawelskie, katedrę, jej krypty, gdzie  spoczywają polscy święci, władcy, najwybitniejsi przywódcy i poeci, m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, królowa Jadwiga, Zygmunt Stary i Zygmunt August oraz Zygmunt III Waza, Dzwon Zygmunta, dziedziniec Zamku Królewskiego, Smoczą Jamę, Dom Długosza, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius , Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kościół Mariacki i Sukiennice mieszczące się w rynku Starego Miasta.

Podczas następnego dnia klasy udały na pieszą wycieczkę śladami żydowskiej społeczności Krakowa, po słynnym Kazimierzu. Z zaciekawieniem przechadzano się po cmentarzu i obok kamienicy, gdzie kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera”.

Po obejrzeniu Kazimierza uczniowie wrócili na rynek, aby ostatni raz wspólnie pospacerować i skosztować lokalnej krakowskiej kuchni. Wycieczka odbyła się z pomocą dotacji z programu “Poznaj Polskę”. Projekt ten ma na celu zapoznanie młodzieży z historią i zabytkami Polski oraz integrację zespołu. Wyjazd uatrakcyjnił procesu edukacyjny młodzieży poprzez umożliwienie im poznania miasta Krakowa, jego bogatej tradycji, zabytków,  kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.