XXII Dni Olimpijczyka w Chocianowie

W dniach 6 i 7 października 2023 roku odbyły się uroczystości XXII Dni Olimpijczyka w Chocianowie. Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli: Polski Komitet Olimpijski, Regionalna Rada Olimpijska, Starosta Polkowicki oraz Burmistrz Chocianowa.

Inauguracja uroczystości odbyła się 6 października w hali sportowej Zespołu Szkół w Chocianowie, podczas którego wysłuchaliśmy wystąpień gospodarzy oraz zaproszonych gości. W tej części uroczystości dotarła do nas rewelacyjna wiadomość dla mieszkańców Powiatu Polkowickiego oraz Miasta i Gminy Chocianów, Pan Mieczysław Łopatka – Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej poinformował o organizacji Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka (nieprzypadkowy skrót CUDO) w kwietniu 2024 roku których współorganizatorami będą Wrocław i Chocianów. W dalszej części inauguracji oglądaliśmy występy artystyczne a także pokazy sportowe uczniów naszej szkoły, byliśmy również świadkami przeprowadzenia Ceremoniału Olimpijskiego. Rozdano nagrody w konkursach: „Wiedzy o Sporcie” oraz plastycznym „Olimpiada Magia Sportu”. Odbyły się również zawody w przeciąganiu liny w których rywalizowały instytucje, firmy i zakłady. Po zaciętych bojach kolejność wyglądała następująco: 1 miejsce – Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach, 2 – Starostwo Powiatowe w Polkowicach, 3 – Sanden Manufacturing Poland, 4 – Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach, 5 – SP Smulders Chocianów, 6 – Zespół Szkół w Chocianowie, 7 – Nadleśnictwo Chocianów.

Kolejnego dnia, 7 października, uroczystości przeniosły się na tereny Centrum Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Chocianowie oraz pobliskiego Parku Miejskiego. Tutaj też odbył się pełen atrakcji piknik rekreacyjno – sportowo – edukacyjny. Dzieci rywalizowały w Biegu Przedszkolaka na dystansie 200 metrów. Dzieci klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej ścigały się w XXIV Gminnych Biegach Przełajowych. W ostatnim z biegów, którym był VII Bieg o Puchar Olimpijczyków, zawodnicy mieli do pokonania 5 kilometrową trasę wiodącą alejkami Parku Miejskiego. W ramach tego biegu rozegrano również XVIII Mistrzostwa Chocianowa w Biegach Długich. We wszystkich biegach wystąpiło blisko 200 zawodników. Wszyscy zebrani mieli okazję skorzystać z pełnej atrakcji, strefy edukacyjno – rekreacyjnej Nadleśnictwa Chocianów, Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej z Lubina, punktu krwiodawstwa z Lubina, strzelnicy Kevlar, stoiska robotyki Zespołu Szkół w Chocianowie. Zaś do dyspozycji najmłodszych uczestników imprezy przygotowano dmuchane zjeżdżalnie.

XXII Dni Olimpijczyka w Chocianowie swoją obecnością zaszczycili sportowcy:

Pani Renata Mauer-Różańska

Dwukrotna Mistrzyni Olimpijska w strzelectwie z Atlanty (1996) i Sydnej (2000), brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, olimpijka z Barcelony (1992) i Aten (2004), srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata, dwukrotna Mistrzyni Europy, srebrna i dwukrotnie brązowa medalistka Mistrzostw Europy, zwyciężczyni Pucharu Świata, Trzydziestotrzy krotna Mistrzyni Polski, dziewięciokrotnie srebrna i czterokrotnie brązowa medalistka Mistrzostw Polski. Członkini Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. Wiceprezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

Pan Mieczysław Łopatka

Uczestnik czterech Igrzysk Olimpijskich: Rzym (1960), Tokio (1964), Meksyk (1968),  Monachium (1972). Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej koszykówki. Srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw Europy. Król strzelców finałowego turnieju mistrzostw Świata. Wielokrotny mistrz kraju. 236 krotny reprezentant polski. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. Członek Kapituły ds. Odznaczeń PKOl.

Pan Jan Cych

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Lekkoatleta. Wielokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych. Biegacz długodystansowy.

Pan Jan Brzeźny

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Kolarz. Uczestnik Mistrzostw Świata. 8-krotny mistrz Polski. 2-krotny triumfator Tour de Pologne.

Pan Ryszard Podlas

Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976), lekkoatleta. srebrny medalista Mistrzostw Europy i Halowych Mistrzostw Europy, brązowy medalista Uniwersjady, czterokrotny Mistrz Polski.

Pan Jacek Bodyk

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988). Kolarz. Uczestnik mistrzostw Świata. Medalista mistrzostw Polski.

Pan Marcin Marciniszyn

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004). Lekkoatleta. Brązowy medalista mistrzostw świata. Halowy wicemistrz świata. Brązowy medalista mistrzostw Europy i halowych mistrzostw Europy w biegu sztafetowym 4x400m. Wielokrotnym mistrz polski.

Uroczystości XXII Dni Olimpijczyka w Chocianowie zorganizowali:

Zespół Szkół w Chocianowie, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie, Regionalne Centrum Kultury w Chocianowie, Stowarzyszenie Mała Ojczyzna Chocianów, Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej w Chocianowie, Klub Biegacza „Zdyszaaani” Chocianów.

Za pomoc organizacyjną, rzeczową oraz finansową serdecznie dziękujemy:

Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Regionalnej Radzie Olimpijskiej we Wrocławiu, Powiatowi Polkowickiemu, Miastu i Gminie Chocianów, KGHM Polska Miedź, Volkswagen Motor Polska Polkowice, Nadleśnictwo Chocianów, Epiroc Polska, Sanden Manufacturing Poland, SP Smulders Chocianów, Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Dachy TOPS, FD Woźniak, Geodeci Koźlik Chocianów, GPM Tech Chocianów, Multiagencji Ubezpieczeniowej Insur Invest Chocianów, Szkole Podstawowej w Chocianowie, Lokalnej Grupie Działania Wrzosowa Kraina, KGHM Zagłębie Lubin, Lubinpex Lubin.

Piotr Machoń

Dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie

Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie